Obchodování opcí – proč je tak oblíbené?

S opcemi jsme se seznámili již v minulém díle. Vysvětlili jsme si, co pojem opce znamená, a jaké má využití. Dnes se podíváme na reálný trh, dozvíte se, jakými způsoby lze opce obchodovat, a jak na nich vydělat.

U opcí máte jednu velkou výhodou. Definujete si u nich přesnou ztrátu, kterou jste ochotni obětovat. Víte tedy, že neztratíte více, než si předem stanovíte. Tato možnost u normálního obchodování futures chybí a možnost ztráty je definovaná jen vaším stop losem. Kdybyste stop los nedali, tak trh může nadělit téměř neomezenou ztrátu.

Obchodovat opce lze již s velmi malým kapitálem. Bavíme se řádově již o desetitisících korunách. Není problém, abyste začali s 20 000,- Kč. Trh se tedy otvírá i malým investorům, kteří zatím nemají dostatek kapitálu, případně zkušeností na obchodování futures (cfd)…

Co je na opcích tak úžasného?
Při obchodování opcí máte na výběr z několika možností. Nemusí spekulovat jen na růst, či pokles ceny, ale i na pohyb v určitém pásmu, případně na pohyb mimo pásmo. Můžete obchodovat i na mírný pokles, mírný růst, výrazný pohyb v libovolném směru, výrazný pohyb – pokles pravděpodobnější než růst (nebo růst pravděpodobnější než poles), cena stabilní, ale riziko růstu existuje (nebo riziko poklesu existuje, či výrazný pohyb není pravděpodobný)…

Je tedy jasné, že obchodník má na výběr z velké škály možností. Když se na celou situaci podíváme z aktuálního hlediska, tak zjistíme, že se nabízí hned několik velmi jistých obchodů. Například propad ceny ropy dává jasný signál. Spekuloval bych na pohyb ceny mimo vyznačené pásmo, které bych stanovil na 95 a 105 dolarů za barel. Abych měl větší jistotu, tak bych dal dobu expirace 10. 11. 2011. Při investici 1500 korun, bych mohl získat 400 korun a ztratit 1500.

Vzhledem k velkým pohybům je velmi pravděpodobné, že se cena ropy do měsíce od současné stovky odrazí. Pokud bude cena ropy mimo pásmo dříve, tak mohu obchod ukončit, ale s menším ziskem.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..