Obchodování na burze – kdy vstoupit do obchodu

Pokud jste si přečetli předchozí vydání této série, tak jste připraveni na první obchody. V tomto článku se dozvíte o několika jednoduchých, ale vcelku spolehlivých indikátorech, které vám prozradí, kdy je ten správný čas vstoupit do trhu.

Zcela základní a jednoduché jsou klouzavé průměry (moving average). Jedná se o čáry, které počítají průměr cen za určitou dobu – periodu. Perioda záleží jen na timeframu. To znamená, že pokud obchodujete intradenně  (držíte pozici pár minut, maximálně hodin a sledujete například pětiminutový graf = jedna svíčka nebo čárka znamená pět minut), tak si zvolíte kratší periodu (například 10 – 14). Moving Average (= klouzavý průměr) je poté pružný a zobrazuje dostatek obchodů.

Pokud je klouzavý průměr rovnoběžný s osou „x“ (je vodorovně), tak může vykazovat nejvíce falešných signálů. Vhodný je tedy v dobách dostatečné volatility. Pokud jste v začátcích a nevíte, kdy je volatilita dostatečně vysoká, tak využijte například indikátoru Avarage true range (ATR), který může dobře posloužit (čím vyšší, tím lepší, nízká = neobchodovat).

Vždy, když si do grafu nějaký indikátor necháte zobrazit, tak nezapomínejte na backtest. Podívejte se do historie a spočítejte si, jak byste byli ziskoví, případně ztrátoví, kdybyste s vašim indikátorem obchodovali již půl roku (v platformách tyto údaje bez problémů najdete).

Pro začátek je vhodný i indikátor RSI, který zobrazuje přeprodání, případně překoupení trhu. Často je využíván s periodou 14. Pokud dojde k překřížení směrem nahoru na hranici 20, 30, případně 50 jedná se o vstup k nákupu. Překřížení dolů na 80 a 50 je signálem k prodeji. I tento indikátor je vhodný pro trh s vysokou volatilitou. Každému vyhovuje něco jiného a může si najít odlišné strategie, zajímavé je například MACD, Stochastic (např. 8, 3, 3). Všechny tyto indikátory naleznete ve své platformě (případně si je stáhnete) a na demu je můžete bezplatně odzkoušet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..