Jak obchodovat pod hrozbou ekonomické krize

Každým dnem čteme o dluzích, špatné ekonomice států, nevyrovnaných rozpočtech, neprodaných dluhopisech i o možných bankrotech. Pro obchodníky na burze to rozhodně není lehké období, ovšem i v něm můžete své finance zúročit.

Opatrní byste měli být především u obchodování akcií. Trh je celosvětově spojen a i krachy relativně malých společností mohou ovlivnit „bezpečné giganty“. Zajímavé mohou být akcie farmaceutických společností, případně firem těžící zlato, diamanty, ropu… Investovat do akcií počítačových firem může být opravdu nebezpečné. I když například Apple Inc. v současné době značně posiluje a jeho akcie jsou na nejvyšší úrovni ze všech.

Trochu lépe na tom jsou obchodníci s komoditami. Drahé kovy v době ekonomické nejistoty posilují (je nutné ještě sledovat kurz dolaru, na němž jsou závislé). Naopak oslabovat může například ropa (aby podpořila ekonomiku). Avšak i tato komodita je ovlivněna cenou dolaru navíc výsledky a omezením těžeb. Je nutné počítat se značnými výkyvy. Stoploss byste měli posunout, aby vás z obchodu zbytečně nevyhazoval.

Vzhledem k velké nervozitě jsou dobrou volbou opce. V nejistotě je cena nestabilní (většinou mírně poklesne) a podle následujících zpráv se buď vrátí ke své předchozí hodnotě, nebo bude pokračovat ve svém poklesu. Výhodou opčního obchodování je možnost zvolit pásma. To znamená, že můžete určit úzké rozpětí ceny a spekulovat na její prolomení. Například můžete říci, že za 14 dní bude cena zlata mimo pásmo 1710 a 1730 dolarů za unci (aktuální cena je 1721). To je velmi pravděpodobné a oproti ostatním možnostem bezpečné. Ovšem pozor i tady existuje riziko. Cena se může mimo zvolené pásmo opravdu dostat, ale těsně před expirací se do něj opět vrátí.

Další výhodou opcí je předem zvolený kapitál. Vaše pásmo se ohodnotí a podle vygenerované hodnoty se zhodnotí částka, jenž vložíte. Bude-li obchodovat s 2 000 korunami, nemůžete ztratit více, než 2 000 korun. Navíc pokud vidíte, že vaše spekulace již téměř jistě dopadne negativně, tak není nic jednoduššího, než opci ukončit a zachránit aspoň část kapitálu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..