Trojúhelník projektového řízení aneb Klíčové prvky pro dosažení úspěšného projektu

Proč spousta projektů ztroskotá nebo o nich nelze hovořit jako o úspěšných? Realizátora může zaskočit nedostatek času a finančních prostředků, jakožto i špatná kvalita výstupů. A právě tyto tři parametry tvoří tzv. trojúhelník projektového řízení. K čemu vám bude dobrý v praxi?

Trojúhelník projektového řízení neboli projektový imperativ (angl. Triple Constraint či Iron Triangle) patří k základním pojmům projektového managementu. Jedná se o grafické vyjádření časového rámce, nákladů (zdrojů) a rozsahu projektu (výsledků). Odborníci na projektové řízení moc dobře vědí, že praktické využití trojimperativu má své opodstatnění.

Trojúhelník, jehož tři body tvoří právě tyto parametry, vyjadřuje jejich vzájemnou provázanost. Pro lepší představu poslouží následující příklad:

Na projektu s plánovaným termínem realizace dvou měsíců mělo pracovat pět lidí. V momentě, kdy je některý z členů z týmu přeřazen k jiné práci, nastává změna jednoho za projektových omezení. Na základě teorie projektového imperativu lze situaci vyřešit třemi způsoby – posunout termín dokončení, domluvit se s klientem na změně rozsahu, nebo určitým způsobem (např. prací nad rámec běžné pracovní doby) zajistit původní hodnotu zdroje.

Jak udržet „magický“ trojúhelník v rovnováze?

Projekt můžete naplánovat sebelépe, ale vždy vás mohou potkat nečekané komplikace, kterým není možné předcházet (např. onemocnění pracovníka apod.). Nejčastěji porušovanými parametry jsou čas a náklady, ovšem někdy se na úkor dodržení těchto dvou aspektů zhorší kvalita výstupu. Zákazník však vnímá negativně jakoukoliv odchylku od původního plánu. Stejně fatální pro něj může být pozdní dodání, byť v dobré kvalitě a bez překročení plánovaného rozpočtu, stejně jako nedostatečně kvalitní výstup realizovaný včas.

Postup, jak při projektovém řízení všem potenciálním rizikům předejít, bohužel neexistuje. Záleží na zkušenostech a schopnostech projektového manažera a jistě i na použití správných nástrojů. Spoustu starostí může ušetřit vhodně zvolený online CRM systém, které usnadní komunikaci jednotlivých členů týmu a umožní efektivní plánování projektu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..