Zboží poškozené přepravou
Pokud se rozhodnete provozovat Váš vlastní internetový obchod, dříve či později (doufejte, že později) se setkáte s problémem, kdy Vámi zaslané zboží zákazníkovi po cestě poškodí přepravní společnost. Jaké jsou Vaše povinnosti, jaké jsou Vaše možnosti ? O tom bude dnešní článek.
Co uvádí zákon ?
Zákon, tedy občanský zákoník, stejně jako v mnoha dalších případech tuto možnost nezná, a proto v tomto případě mluvíme o tzv. rozporu s kupní smlouvou dle § 616 odst. 3) občanského zákoníku. Souhrnně tedy zákon popisuje situaci, kdy objednané zboží není v souladu s kupní smlouvou a vzhledem k faktu, že zboží je v tomto případě mechanicky poškozené, tak ve shodě se smlouvou rozhodně není.
V obchodních podmínkách mnoha předních internetových obchodů se můžete setkat s popisem, jak v případě poškození postupovat, aby byla následná reklamace uznána. Setkáte se například se stanovou: „ Zboží si při převzetí zboží pečlivě zkontrolujte. Na pozdější reklamace nebude brán zřetel. Poškozené zboží nepřebírejte.“ Nejen, že tato stanova není ničím podložená v zákoně, ale většina přepravců nedá zákazníkovi balíček do ruky dříve, nežli podepíše doklad o převzetí zboží, případně zaplatí dobírku. Avšak žádný (větší) dopravce rozhodně nepočká na to, než zákazník balíček rozbalí a prohlédnete si jej, zda není zboží uvnitř poškozené. Většinou je řidič přepravce pryč rychleji, než zákazník stačí říci nashledanou.
Další oblíbenou stanovou je věta: „Zboží jste povinni po převzetí ihned zkontrolovat a oznámit nám případné mechanické poškození do x dnů.“ I v tomto případě budete marně hledat podklady v zákoníku. Žádné nejsou. V judikatuře k zákoně ohledně rozporu s kupní smlouvou nalezneme pouze jedno určení času: „Zákazník případný rozpor s kupní smlouvou oznámí neodkladně po jeho zjištění.“. Zákazníkovi je tedy dána možnost například zboží skladovat až po dobu 6 měsíců ve sklepě a poté nahlásit poškození, jakmile jej po rozbalení zjistí. S tímto jsem se často setkával u vestavěných kuchyňských spotřebičů, kdy zákazník zboží výhodně nakoupil dříve a rekonstrukci kuchyně prováděl po 3 měsících. Vy, jakožto prodejce, můžete zákazníka pouze prosit či doporučit, nikoliv podmiňovat pro uznání reklamace.
Jak tedy postupovat správně ?
Moc možností Vám opravdu nezbývá. Samozřejmě můžete se zákazníkem polemizovat nad termínem a stupněm poškození. Poškození si samozřejmě mohl způsobit sám, avšak v tomto případě je dokazovací povinnost na Vás, jako na prodejci, a ve většině případů nemáte jakoukoliv možnost zjistit, zda-li zboží poškodil přepravce, zákazník nebo zda již náhodou neodešlo z Vašeho skladu poškozené (obzvlášť v případě, kdy prodejní obal nebyl poškozen). Zákazník má v tomto případě možnost od kupní smlouvy odstoupit, požadovat adekvátní slevu z ceny za zboží, požadovat nový funkční výrobek nebo odstranění vady. Rozhodovací pravomoc je však plně na něm.
Jak postupují přepravci ?
Abychom tuto kapitolu měli kompletní, podívejme se na případ, kdy zákazník nahlásí poškození při převzetí nebo krátce po doručení. Ani v tomto případě ještě nemáte vyhráno.
Většina českých přepravců jako je PPL, DPD nebo General Parcel má na svých stránkách uvedeny podmínky, které je potřeba splnit, aby mohli reklamaci přijmout a pozitivně (tedy proplacením ceny zboží) vyřídit. Tyto podmínky jsou velmi jednostranné ve prospěch přepravce a uznání reklamace poškození se rovná vítězství v loterii. Balík musí být adekvátně zabalen, o čemž rozhodují pracovníci depa (tedy neznalci), musí mít určité rozměry, musí být označen štítkem „Křehké“ a podobně. Pokud se rozhodnete spolupracovat s některým z dopravců, určitě si domluvte jednání s jejich obchodním zástupcem na téma poškozené zásilky. Pokuste se uzavřít adekvátní podmínky tak, aby jste minimalizovali možné ztráty. Bohužel z mé zkušenosti vím, že ani opravdu velkým zákazníkům nedávají nikterak výhodné podmínky, a proto Vám nezbude než doufat, že balík dojde nepoškozen a investovat do balícího materiálu. Avšak nezoufejte, podle statistik, které jsem měl k dispozici, dochází k poškození každé cca 500. zásilky.
Přeji Vám tedy, aby se Vám tyto komplikace zdárně vyhýbaly. V případě dotazů, jsem Vám k dispozici v komentářích.
Z článku jasně vyplývá, že prodejci nemají žádné možnosti na ovlivnění poškození při přepravě, pokud se nebudeme bavit o možnostech obalení několika vrstvami balícího materiálu, který bude mít větší hodnotu než marže na prodaném zboží, ale přesto by mne zajímalo, jaké „adekvátní“ podmínky je možné vyjednat s dopravci pro minimalizování ztrát. Díky
Dobrý den,
vše záleží na objemu zásilek, respektive Vašem obratu vůči přepravní společnosti. Vím, že někteří přepravci poskytují např. určitý druh pojištění, kdy do stanovené hodnoty součtu poškozených zboží, Vám dané pokryjí v plné výši a to i v případě, že nejsou splněny všechny požadavky přepravce pro nahlášení reklamace či není zřejmé, že poškození opravdu způsobil přepravce. Jedná se v podstatě o standardní pojištění stejně jako platíte například havarijní pojištění u auta.
Dalšími parametry, které je možné ovlivnit je termín pro nahlášení poškození přepravci. Zpravidla se však dá vyjednávat o dnech navíc, nikoliv týdnech či měsících.