Založení živnostenského listu

Založit si populární „živnostňák“ může být v současném byrokratickém státě především pro mladé podnikatele jedna z překážek, díky které se raději zaměřují na DPP, autorské smlouvy apod. Je to ale doslova mýtus. Pokud víte kam přesně zajít, v jakou dobu a co tam udělat, dá se živnostenský list založit za několik hodin a postačí Vám dojít na tři úřady.

I když to tak někdy nevypadá, mějte na paměti, že všechny státní úředníci a úřednice jsou placeni z Vašich daní, a tak by se vám měli snažit pomoci. Když se nebudete snažit je o něčem poučovat a chovat se arogantně, prakticky vždy Vám na úřadech pomohou, protože právě založení živnostenského listu je akt, který Vás uvede do světa podnikání, což jsou pro stát pochopitelně další příjmy.

Kam jít nejdřív?

Začít musíte vždy na městském/obecním úřadu. Dojdete na živnostenské oddělení, zažádáte si o pořadník a čekáte. Dobrá rada, kterou Vám můžeme dát, je jít na živnostenský úřad vždy až po jedenácté dopolední, klidně blíže ke dvanácté, protože drtivá většina úřadů nemá pauzu na oběd, což ale lidé nevědí, takže jsou tu nejmenší fronty (pro jistotu si to ještě ověřte; stačí zadat na Google na jaký úřad chcete jít).

Pokud Vám to nevyjde, tak si můžete i hodinu počkat, než se dostane na Vás vůbec řada. Až budete vyzváni dovnitř, vyplníte s úřednicí žádost, vyberete si obory – opět je dobré si před samotnou cestou na úřad vyhledat na internetu možné obory podnikání; obvykle Vám úřednice poradí na základě toho, co chcete reálně dělat, a existují i některé obory univerzální. Poté budete muset zaplatit 1000 Kč za vytvoření, a jakmile si úřednice udělá výpis z Vašeho rejstříku trestů (ten musíte mít samozřejmě čistý), tak už máte živnostenské oprávnění v ruce.

OSSZ

Celým názvem Ochranná správa sociálního zabezpečení je dalším cílem Vaší cesty za začátkem podnikání. V zásadě se jedná o nejjednodušší úkon, protože v podstatě musíte pouze nahlásit, že jste se stali OSVČ – osobou samostatně výdělečně činnou, a pokud jste student, tak musíte předložit potvrzení o studiu (pro jistotu mějte sebou více kopií). Na druhou stranu zde hlavně ve městech bývají téměř nekonečné fronty, takže trpělivost. Po úspěšném nahlášení dostanete potvrzení – někdy výpis, který si schovejte ke všem ostatním dokumentům.

Zdravotní pojišťovna

Poslední štací je zdravotní pojišťovna, která může být lehkou komplikací, pokud ve vašem bydlišti nemá zrovna vaše ZP pobočku, protože nahlásit se tam prostě musíte – zákonná lhůta je do 14 dnů, ale vždy je lepší mít to z krku hned ve stejný den. Vše probíhá podobně jako na OSSZ – pouze nahlašujete, že jste se stali OSVČ, s tou výhodou, že zde na fronty obvykle nenarazíte. Určitě si ale před návštěvou najděte, kdy je pobočka otevřena, protože především u ZP platí, že úřednice jsou zde velmi krátkou dobu. Pokud jste student, opět i zde je dobré předložit potvrzení o studiu – klidně jim ho vnuťte, protože předejdete možným komplikacím.

Jakmile toto vše absolvujete – živnostenský úřad, OSSZ a ZP, máte všechny potřené dokumenty, abyste mohli začít ihned vypisovat faktury a vydělávat. Při Vaší návštěvě na živnostenském úřadě je dobré se zeptat, zda na finanční úřad budete automaticky nahlášení (v tom případě vám potvrzení přijde za několik dnů poštou). Pokud byste nebyli automaticky nahlášeni, tak musíte zajít nakonec ještě tam – pokud hodláte být plátce DPH, jděte tam radši i tak.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..