Výhody a nevýhody být plátce DPH

Všechno má dvě strany mince, a to v podnikání platí několikanásobně více, než při běžném životě. I pro tento fakt je velkým rozdílem být plátcem DPH a nebýt jim! Pojďme si spolu variantu být plátcem DPH popsat.

Pokud jste plátcem DPH, pak máte povinnosti navíc, které jsou otravné, jestliže je děláte samy, a méně, jestliže je za vás dělá účetní. Každopádně místo jednoho daňové přiznání jakožto neplátce DPH, musíte při statusu plátce DPH podávat jedno daňové přiznání a čtyřikrát ročně souhrnné hlášení. Stejně tak čtyřikrát podáváte zprávu o DPH.

Jestliže přestupujete z neplátce DPH do statusu plátce DPH, pak můžete zaznamenat úbytek zákazníků, protože k vaší ceně se připočte ještě DPH, tedy celková cena bude pro zákazníka o DPH procento větší. Můžete zlevnit, což by vám zaručilo stejný počet zákazníků, ale to záleží jen na vás.

Výhodou být plátcem DPH je například při psaní článků markantní. Člověk, pro kterého píšete, je jistě podnikatel a jestliže jste plátcem DPH, pak si vaší aktivitu můžete odečíst z daní, jakožto náklady. To bohužel u neplátce DPH nejde, alespoň takto mi to bylo vysvětlováno na sociálce a u mého finančního poradce.

Výhodnější je tedy být neplátcem DPH, pokud s podnikáním začínám a ještě nevím, jestli budu mít dostatečné výdělky, které od podnikání očekávám. Plátcem DPH se můžete stát kdykoliv později, takže není kam spěchat a každé takovéto rozhodnutí, pokud není povinné ze zákona, raději dvakrát zvažte.

Velkou výhodou je, že DPH odvedete státu až za tři měsíce, takže momentálně máte peníze navíc, které můžete zhodnotit a později státu odvést. Toto je podstatným lákadlem, díky kterému jsou lidé s placením DPH spokojení!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..