Rozhodování v obchodování

Pokud chcete být traderem, tak vám každý říká, že nemůžete být nerozhodní. To je samozřejmě velmi pěkná rada, ale splnit ji není vůbec jednoduché. Někdy se totiž vyskytne velké množství nabídek, které jsou navzájem velmi podobné.

Častý psychický problémem traderů je způsoben špatnou volbou. Ta může vzniknout třeba následující situací. Čekáte u počítače a již dlouho nedostanete žádnou dobrou nabídku, jež by splňovala vaše vstupní hodnoty, které máte sepsány v obchodním plánu. Ovšem najednou se vyskytne obchod. Avšak po jeho bližším prozkoumání jste v rozpacích. Jedná se totiž o nabídku pohybující se na hraně mezi přijmutím a odmítnutím.

Vzhledem k tomu, že jste již dlouho dobu nedostali žádnou nabídku, akceptujete i ji. Ale co se nestane, obchod začne padat, až dosáhne stop lossu (to je místo, které si určujete již při vstupu do obchodu, nachází se pod vstupní hranicí a chrání před velkými ztrátami). Samozřejmě v této chvíli budete litovat, že jste přijali tuto nabídku.

Za chvíli se na monitoru objeví podobná příležitost, kterou díky předchozí zkušenosti odmítnete. Ovšem právě ona skončí vysoko v profitu, a kdybyste ji přijali, vyrovnali byste ztrátu a vydělali mnoho peněz.

Pokud se trader do této situace dostane, může ho to velmi negativně ovlivnit. V následujících obchodech si totiž nemusí být jistý a zbytečně bude váhat. Kvůli špatné zkušenosti ho bude chránit podvědomí, jež se daného jedince bude snažit držet dál od trhů. To způsobuje velkou nerozhodnost, která po předchozím případů velmi často nastane.

Těmto případům se nelze vyhnout, a pokud budete podnikat, tak se do této situace zcela určitě dostanete. Jedinou radu, kterou vám mohu dát je „berte trh takový jaký je, nesnažte se proti němu bojovat, ale pochopte ho, nic mu nevyčítejte a vše berte jako fakt“. Navíc správný trader (obchodník) kouká jen do budoucna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..