Pozor na půjčky a hypotéky na třetí osobu. Jak je řešit?
Součástí úspěšného podnikání bývají velmi často půjčky, které jsou pro začínající podnikatele mnohdy klíčové pro rozjetí vlastního byznysu. Od koho si ale půjčit aby jsme neprodělali? Na co si máme dát dobrý pozor?
Nejčastější chybou bývá rychlé rozhodování. Mnoho podnikatelů využije lákavých nabídek z televize jakou jsou Home Credit, Provident a podobné. Pokud si vyberou půjčku touto cestou, tak to znamená pouze to, že neumějí vybírat a že budou platit zbytečně mnoho peněz navíc. To, že mají takovéto společnosti podporu v reklamách a médií není nikdy synonymem pro kvalitní volbu, spíše naopak.
Nejlepším startem a začátkem výhodného získání peněz je buď využití bankovní půjčky pro podnikatele (nebo normální) a srovnání cen různých institucí pomocí internetové kalkulačky. Narozdíl od ostatních společností dokáží banky jednat seriózně a pokud se podnikatel ocitne v insolvenci, tak je téměř vždy možné se domluvit na menších splátkách nebo popřípadě o drobném odkladu. Každá z možností je i pro instituci lepším řešením, než prodávat pohledávku společnosti pro vymáhání pohledávek.
Pokud se podnikatel rozhodne využít internetových porovnávacích kalkulaček, tak má poměrně slušnou šanci si vybrat kvalitní společnost s nízkým úrokem. Bodovým zlomem bývají často smlouvy. Pokud si podnikatel vybral nesolventní společnost k půjčení peněz, tak ho to může stát mnohdy i střechu nad hlavou. V dnešní době se společnosti pro různé půjčování peněz rojí jako houby po dešti a dávají si opravdu záležet na tom, aby vypadali kvalitně.
Zjistit, zda se jedná o společnost kvalitní nebo nekvalitní lze zjistit dvěma možnými způsoby. Základem každé půjčky je smlouva, ve smlouvě musejí být uvedeny všechny podmínky. Problém je, že je smlouva psaná specialisty a ikdyž vypadá smlouva výhodně, tak je v ní ukryto tolik oklik a háčků, že se jedná o čistý podvod podepsaný samotným podnikatelem.
V poslední době se rozšířila například hypotéka na třetí osobu, ve které společnost slibuje, že najde člověka, který bude ručit za dlužníka. Problém je v tom, že po roce se společnost ozve s exekučním řízením na majetek dlužníka. Společnost sice slíbila, že někoho sežene, ale smlouva hovoří jinak, poté se dlužník dozví, že on sám si měl někoho sehnat a díky tomu, že tak neučinil, tak přijde o všechno.
Jednou z možností pro vyvarování se těchto chyb je předložení smlouvy právníkovy. Tuto službu je možné využít mnohdy i zcela bezplatně. Pokud právník prohlásí smlouvu za nedůvěryhodnou, tak je možné přejít k jiné společnosti a v případě, že je smlouva již podepsaná, tak celou věc řešit soudně.
Mnohdy nejlepším, nejrychlejším a nejrozumnějším řešením je vyhledání společnosti v diskuzních fórech a následné zjišťování informací. Je vhodné se také poradit se společnostmi a podnikateli, kteří mají s půjčkami bližší zkušenosti a mohou doporučit solventní instituce, které jsou kvalitní.