Obchodování = dodržování pravidel

Mnoho mladých obchodníků nesnáší pravidla. Nechtějí se ničím vázat, a proto si žádná omezení nekladou. Samozřejmě v moderní době to je „cool“, ale v obchodování? Nechá se vůbec trh a s ním i všichni obchodníci ovlivnit nynějšími trendy?

Pokud by tomu tak bylo, tak samozřejmě nemusíme mít pravidla… Ovšem pak by stačil jediný člověk, který by u nich zůstal a jejich dodržováním by vydělal několikanásobně více. Profitoval by vlastně na neschopnosti ostatních.

V obchodování musí být pravidla vždy. Trh se sice mění velmi často, ale uvnitř zůstává stále stejný, a pokud se k němu chcete dostat, musíte použít stejnou metodu již několik let. Z toho plyne, že obchodování je velmi konzervativní činností.

Ovšem ne tak úplně. Jednu dobu existovala skupina lidí, která nechtěla dodržovat obchodní plán a snažila se dokázat, že v některých případech je dobré ho porušit a to i tehdy, jeli naprosto dokonalý.

Tato myšlenka mě velmi zaujala, a proto jsem se jí velmi zabýval. Lidé, kteří ji hlásali, byli ostatními (zkušenými) tradery naprosto odsuzovány, protože v každé literatuře o tradingu se dozvíte, že dodržování obchodního plánu je naprostým základem.

Ovšem i přesto se podařilo dokázat něco překvapivého. V některých případech jde obchodní plán skutečně porušit. Ovšem i v tomto případě se budete pohybovat v dalších pravidlech. V reálu to znamená, že budete mít dva obchodní plány.

Ten první bude hlavní (používali jste ho do teď). Pokud se v něm dostanete do sporné situace, kterou jste ověřili backtestem, tak můžete přejít k obchodnímu plánu číslo dvě, který vám dá více volnosti.

Jestli si chcete danou strategii vytvořit i vy, tak postupujte následovně. Vždy, když chcete udělat něco proti obchodnímu plánu, tak si to zapište a počkejte, jak se daná situace vyvine. Samozřejmě si poznamenejte i výsledek.

Po dlouhodobém pozorování si můžete dané zápisky projít, a pokud zjistíte, že byste byli aspoň na nule, můžete daný projekt realizovat. Musíte tedy nadefinovat, kdy je možné opustit obchodní plán a jak se chovat při jeho porušení.

V celkovém efektu si nevyděláte více peněz a tvorba takového plánu vám zabere mnoho času. Vyplatí se vám to jen tehdy, pokud chcete udělat obchodování zábavnější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..