Máte na stránkách filmy nebo hudbu zdarma? Hrozí Vám tučná pokuta!

Servery s filmy a hudbou volně ke stažení byly vždy jedny z nejoblíbenějšími, bohužel v posledních měsících jsou jedny z nejsledovanějších. Poté co Česká republika podepsala nesmyslnou smlouvu ACTA, se kontrolují veškeré obsahy webů zda neobsahují materiál s autorskými právy jiných osob nebo společností.

Nad weby obsahujícími materiál kompromitující se současnou smlouvou ACTA je ostříží oko a každý den je obviněno mnoho lidí za veřejnou distribuci pomocí veřejných médií. Na jednu stranu to vypadá, že se nové weby tohoto typu netvoří, ale každý den se najde někdo s nápadem využít obsahu, krytého autorskými právy, ke zviditelnění.

Existují nějaké alternativy? Naštěstí alternativ je celá řada. Pokud chce mít podnikatel výdělečný web, tak stačí umístit videa určená ke sdílení a nebo využít rafinovanou metodu Onionu, na webu http://www.onion.to/, který umožňuje provoz anonymního serveru, který je neodhalitelný.

Sankce nehrozí pouze za distribuci filmů a hudby, ale například i za nepovolenou distribuci her na počítač, telefony atd. Poškozená strana si může nárokovat ušlý zisk nebo požadovat náhradu ve výši stanovené vyměřením oblíbenosti stránek a stahováním. S kontrolami ze strany ACTA se roztrhl pytel a dokonce i lidé, kteří umístili na server film k volnému stažení, tak šli na dva roky za mříže za porušování autorských práv.

Zjistit podmínky používání a práva ke sdílení není těžké, většinou každá stránka s takovýmto materiálem je má na svém webu umístěné. Z aktuálních nabídek je možné například sdílet aplikace Google Play, což jsou povětšinou hry na Android a tablety zdarma. Podmínky používání nejsou nikdy tak dlouhé aby se nedali rychle letmo přečíst až do konce a pokud jsou v angličtině, tak jde použít Google k přeložení stránek.

Pokud jste podnikatel a provozujete či hodláte provozovat web s hudbou, filmy, hrami atd, tak se dobře ujistěte zdali tím neporušujete autorská práva. Velké množství společností nabízí ke své tvorbě neomezenou licenci, tak je vhodné se zaměřit na tuto tvorbu. Kontrol bohužel neustále narůstá a je třeba býti na pozoru, zdali naše činnost nekoliduje se zákonem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..