Dohoda o provedení činnosti VS Dohoda o provedení práce

Mnoho lidí si každý den plete tyto dva pojmy, dohoda o provedení činnosti a dohoda o provedení práce. Zkráceně se označují jako DPČ a DPP, mezi těmito dvěma termíny je veliké množství rozdílů a ačkoliv se jedná o jedno slovo, které mají odlišné, tak je odlišný celý význam. Je dobré si DPČ a DPP neplést, jsou v nich výrazné rozdíly, a proto najdete níže krátké shrnutí.

Dohoda o provedení práce

Limit pro výkon Dohody o provedení práce byl doposud pouze 150 hodin za kalendářní rok, od začátku tohoto roku je to již 300 hodin za kalendářní rok. Výše výdělku na hodinu není nijak omezována.

Nově od ledna 2012 je stanoveno, že pokud si dotyčný nevydělá přes DPP více než 10000kč, tak nemusí odvádět sociální a zdravotní pojištění, jak je ale tato částka dosažena nebo překročena, tak je povinností pojistné odvádět. Pokud ale zaměstnanec nemá v konkrétním měsíci žádný jiný příjem než z Dohody o provedení práce do 10000 Kč měsíčně a není za něj plátcem pojistného stát, musí se přihlásit do 8 dnů zdravotní pojišťovně jako osoba bez zdanitelných příjmů a sám platit pojistné.

Přesné znění zákona o DPP je možné vidět v §74 – 77 Zákoníku práce.

Dohoda o pracovní činnosti

Podmínky DPČ jsou odlišné. DPČ je možné uzavřít na práci jejíž rozsah nepřekračuje v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby. Písemná smlouva dohody o provedení činnosti musí obsahovat údaje o typu sjednané práce, rozsahu pracovní doby a doby, na kterou se celá dohoda uzavírá. Doba uzavření může být určitá nebo neurčitá. Dohoda by měla být sepsána tak, aby bylo zřejmé, že nepřesáhne 2500kč za měsíc nebo, že není možné předem určit výši odměny.

Jestliže se dohoda sepíše na měsíční odměnu vyšší než 2500kč, ale zaměstnanec jí nedosáhne, tak se odvádí pojištění z docílené částky. Zdaňování DPČ se řídí výší výdělku a tím jestli zaměstnanec podepsal prohlášení k dani. Od začátku roku 2012 se pojištění platí až od částky 2500kč. Výhodou oproti pracovnímu poměru je, že se do částky 2499kč neplatí žádná pojistné.

Bližší informace a přesné znění zákonu o DPČ obsahuje §74 – 77 Zákoníku práce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..