Díra v zákoně – nové občanské průkazy

Od prvního ledna 2012 bude platit novela upravující údaje uvedené v občanském průkaze. Pro většinu lidí je velkým přínosem, protože nebude nutné při každé změně doklad měnit. Ovšem pro podnikatele se nová „občanka“ stane noční můrou.

Z průkazu nově nebude možné zjistit, zda je či není daná osoba svéprávná. Doposud mají všechny nesvéprávné osoby záznam a podnikatelé ihned vědí, s kým mají tu čest. Problém je v tom, že tyto osoby nemohou podepisovat smlouvy. Respektive mohou, ale jsou neplatné.

Kdyby v roce 2012 podepsal zaměstnavatel pracovní smlouvu s osobou, jež je nesvéprávná a neměla to napsané v občanském průkaze, tak velmi riskuje. Kdyby takový člověk způsobil škodu na majetku, nebo dokonce na zdraví, tak za to nemůže on, ale zaměstnavatel.

Otázkou by bylo, jak danou situaci řešit. Žalovat stát za vymazání důležitého údaje, nebo se obrátit na opatrovníka?

Všichni podnikatelé mohou jen doufat, že se na problém upozorňuje dostatečně včas a vláda novelu upraví.

Od nového roku bude možné vidět několik druhů občanských průkazů. Bude se jednat o doklady: strojem čitelné, nečitelné a strojově čitelné s čipem.

Novela bude mít i výhody. Pokud se například rozvede a zůstane vám stejné příjmení a místo bydliště, tak žádnou změnu hlásit nemusíte. Na dokladu tedy již nebude rodinný stav (svobodný/á, rozvedený/á, ženatý, vdaná, vdovec, vdova), rodné číslo a dnes již několikrát zmíněná svéprávnost.

Velké změny se dočkají i mladiství. Děti do 15 let mohou na žádost rodičů získat občanský průkaz, který může nahradit dražší pas.

Jak je vidět, většina změn je opravdu k dobrému a občanům ušetří námahu čas, ale i peníze. Bohužel při tvorbě novelizace se zapomnělo na podnikatele, kteří se mohou dostát do velkých problémů.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..