Chyba v účetnictví?!

Pokud podnikáte, musíte vést účetnictví. To je naprosto jasné a nikoho by nenapadlo tento předpis nesplnit. Ovšem co se stane, když vám kontrola najde v účetnictví chybu? Nebo co když vám účetnictví vede účetní a při kontrole není vše v pořádku.

Na tyto otázky je jednoduchá odpověď. Chyba v účetnictví je v prvé řadě vaši chybou, ne chybou účetní. Tento fakt je důležité vědět, protože málokdo o tomto ustanovení ví. Udělat chybu je přitom lidské. Stačí jen malé přehlédnutí, či přepsání, a jako podnikatel si při kontrole zažijete horké chvilky, které budou zakončeny výměrou nedoplatku a pokutou.

Odpovědnosti za vedení účetnictví se nezbavíte. Pokud se stane jakákoliv chyba, která nebyla způsobena vaší chybou, tak za ní stejně nesete zodpovědnost. Avšak následnou škodu můžete na účetním následně vymáhat.

Velmi důležitý je výběr vaši účetní (vašeho účetního). Jestli zvolíte daňového poradce, tak můžete být téměř bez obav. Právě on je totiž proti případné chybě pojištěn. Nemusíte se obávat, pojištění by podle zákona měl mít uzavřené každý daňový poradce.

Naopak externí účetní nenese podle zákona zodpovědnost za vykonanou práci. V případě chyby se tedy můžete „jen“ soudit. Ovšem i externí účetní se může nechat pojistit, záleží jen na daném jedinci, případně firmě.

Zaměstnaná účetní zodpovídá za chyby jen v rozsahu pracovně právních předpisů (a to zaměstnavateli). Dle § 257 odst. 2 zákona zákoníku práce nesmí výše požadované náhrady škody způsobené z nedbalosti přesáhnout u jednotlivého zaměstnance částku rovnající se čtyřapůlnásobku jeho průměrného měsíčního výdělku před porušením povinnosti, kterým způsobil škodu,“ vysvětluje Jana Tvrdíková z Advokátní kanceláře Pajerová & Šnajdrová (citace převzata z www.podnikatel.cz). Účetní by za chybu nesla plnou odpovědnost, kdybyste prokázali, že byla opilá, nebo pod vlivem návykových látek, případně kdyby udělala chybu schválně.

Pokud si účetnictví nevedete sami, tak si dávejte pozor na to, do jakých rukou ho svěříte. Někdy je lepší si připlatit a být v klidu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..