SEO – najdou Vás?

SEO znamená Search Engine Optimization, neboli optimalizace pro internetové vyhledávače. Určitě jste si už někdy všimli, že pokud zadáte stejné slovo (slovní spojení) do dvou různých vyhledávačů, tak se Vám většinou zobrazí různý výsledek. Právě to je způsobeno tím, že každý vyhledávač má svůj SEO systém. Postupy řazení výsledků jsou přísně tajené, a jenom díky odkoukávání a zkoušení lze odhadnout, jak asi postupovat pro dosažení lepších pozic.

V dnešní době se o těchto třech písmenech mluví čím dál více. Ovšem společnost, hlavně ta nezasvěcená do internetového marketingu vůbec netuší, co se pod nimi skrývá. Pokud patříte mezi ty, kteří nevědí, co to SEO je, tak si doplňte znalosti tímto článkem. Avšak i profesionálové si zde najdou své a zopakují si nejdůležitější pravidla, bez kterých by to prostě nešlo.

Jak už bylo zmíněno, každý vyhledávač je jiný, ale pokud si kladete otázku, který je nejlepší, tak nedostanete jasnou odpověď. Je to způsobeno tím, že vyhledávací roboti nemají umělou inteligenci, ale jsou naprogramováni dle určitých pravidel a najdou ty stránky, kde jsou daná pravidla splněna. Každý vyhledávač má svoji vlastní techniku určování pozic stránek. Ovšem všechny vyhledávače mají jedno společné a to, že pomocí robotů (botů, nebo crawlerů) je v určitém intervalu stahován obsah internetových stránek, který je po následné analýze přesunuty do databáze a zobrazuje se ve vyhledávání.

Pro úspěšnost webových stránek ve vyhledávači je důležité, aby stránky měly vhodně použitá slova (obsah), obsahovaly nadpisy, a jasnou url adresu… Zároveň by u každých internetových stránek (obzvláště u těch, které mají vydělávat) docházelo i k následující optimalizaci pro vyhledávače, která často rozhoduje o návštěvnosti a tudíž i o využití nebo nevyužití služeb nabízených na stránkách.

Pravidel, jak vytvořit stránky, které budou roboty dobře vyhodnoceny je několik. Pokud přesně takové stránky chcete vlastnit, tak je pište dle následujících rad:

  • Kvalitní obsah: dobrý obsah stránek, které jsou nejlépe denně aktualizované, zvyšuje šanci, že budete na přednějších místech ve vyhledávačích.
  • Používání tagů: tagy je myšleno rozlišování důležitosti jednotlivých slov v textu. Každý kdo si chce založit web, by měl mít základy psaní v HTML. Nemusíte nikam chodit, protože vše lze najít na internetu. Používejte proto tagy typu strong, h1, h2, title, alt… Robot na ně přihlédne s větší důležitostí, než kdyby byl text upraven pomocí font. Zároveň je dobré využívat meta tagy, které budou pro každou stránku jiné.
  • Nadpisy: použitím trefných nadpisů a správným vložením (h1…) zvýšíte návštěvnost Vašich stránek.
  • Krátká, jednoduchá a výstižná URL adresa: i ona má svoji váhu u trawlerů, proto byste její výběr neměli podceňovat, zároveň slouží i pro snadné zapamatování Vašich stránek uživateli.

Pokud splníte tyto jednoduché základní rady, uvidíte, že Vaše návštěvnost se rapidním způsobem zvedne. Je důležité si uvědomit, že dnes jsme se seznámili pouze se základy SEO. Samozřejmě existují další užitečné rady, které zvýší šanci na lepší umístění. Ale k jejich využití je potřeba mít na co stavět. Tyto rady berte jako základ. Mnohé internetové stránky nedodržují ani těchto pár bodů a jsou velmi úspěšné, proto si můžete být jisti, že s nastudováním a praktikováním SEO budete trhat rekordy v návštěvnosti Vašich webových stránek.

Pokud již vlastníte internetové stránky, nechcete se „otravovat“ s nějakými pravidly a chcete zvýšit jejich návštěvnost, není nic jednoduššího, než si zaplatit firmu, která se zabývá právě touto problematikou. Pro firmy, drobné živnostníky a pro ty, kteří chtějí mít úspěšný web je to nejlepší řešení. Finanční náročnost je sice větší, ale jedná se o dobře investované peníze, které se Vám vrátí.

Pojďme se okrajově podívat, co takoví profesionálové udělají s obyčejnými internetovými stránkami. Nejdříve zjistí četnost a použití klíčových slov, které jsou potřeba pro úspěšné vyhledání daných stránek. Následně to stejné udělají s obsahem, zkontrolují zpětné odkazy a vše porovnají s konkurencí. Pro každého, kdo chce být na internetu úspěšný, by mělo být seo alfou a omegou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..