Open source

Tak s tímto pojmem se na internetu setkáte úplně běžně. Pokud si myslíte, že mu ovšem ne tak úplně rozumíte, tak využijte tento článek. Zaměří se definici pojmu a na nejznámější open source.

Open Source je označení programů, jejichž zdrojový kód je zdarma poskytován všem vývojářům (nebo i lidem, kteří o něj projeví zájem). Právě oni poté mohou pečlivě prozkoumat každou funkci a upravit ji.

To má jednu velkou výhodou. Sami uživatelé si totiž program upravují dle vlastního přání. Pokud se změna osvědčí, tak je program dále nabízen s provedenou úpravou. Open source programy jsou sice vyvíjeny samotnými uživateli, ale i tak mají certifikát organizace Open Source Initiative.

Pokud open source program vyvíjí komerční organizace, tak vydělává na souvisejících službách (např. na podpoře). Z prodeje samotného softwaru žádné zisky nemá.

Mezi nejznámější open source programy patří FreeBSD a Linux – operační softwary, databáze MySQL, internetový prohlížeč Firefox, PostgreSQL a WordPress.

Do open source programů můžete zařadit i softwary, které jsou zdarma. Pro majitele internetových stránek existují velmi užitečné open source programy, jež jsou dobrým pomocníkem.

Mezi ně můžeme určitě zařadit již zmíněný WordPress. Jedná se totiž o nejrozšířenější redakční systém, který snad nemá konkurenci. Kdybychom ale o nějakém soupeři měli mluvit, tak by se jednalo o  Jooml, nebo Drupal. Na těchto open source programech funguje také mnoho internetových prezentací.

Pro běžné uživatele jsou open source programy skvělým řešením. Jejich ovládání je většinou velmi intuitivní, protože ho vytváří sami uživatelé. Navíc za takový software nic neplatíte. Neváhejte tedy a stahujte open source, ušetří vám čas, ale i peníze.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..