Autorská práva fotek a textů

Porušování autorských práv je na internetu každodenní záležitostí. Najít článek, případně fotografii, která je na internetu zveřejněna bez souhlasu autora není těžké. Dokonce je to naprosto běžné. Čtenáři může být jedno, zda jsou dané články legální, nebo okopírované, ale co majiteli webu?

Mnoho „autorů“ si myslí, že daný text okopíruje (nejlépe i s obrázkem), přepíše jen pár slov, uvede zdroj a vlastní tvorba je na světě. Bohužel je nutné podotknout, že uvedení zdroje nestačí. Jedná se jen o polehčující okolnost. Mnoho pisálků se totiž neobtěžuje ani s tím.

Využít zdroje mohou jen majitelé informativních (zpravodajských) kanálů. Ze zdroje můžete použít pouze technická data a další fakta. Text se nesmí kopírovat. Využijte tedy jen jeho informací (co, kdy, kde, jak…).

Jestli se vám daný text, případně obrázek hodně líbí a chcete ho umístit na vaše stránky, tak musíte požádat o souhlas autora. Neočekávejte ovšem, že něco dostanete zadarmo. Ve většině případů si autor řekne určitou částku (záleží na délce, obsahu…). Avšak můžete narazit i na někoho, komu postačí umístění banneru na vaše stránky, anebo vám dá svoji práci zadarmo (jen s tím, že ho uveřejníte za autora).

Myslete na to, že porušování autorských práv se nevyplatí. Pokuty, vyšetřování a další poplatky jsou naprosto zbytečné. Ve srovnání s cenami, které zaplatíte například ve fotobankách se jedná o naprosto směšné částky.

Text bez svolení autora můžete použít jen v jednom jediném případě. Jedná se o citaci. Pokud ve svém vlastním textu použijete citaci z jiného díla a uvedete autora, tak neporušujete autorská práva. Ale musíte dodržet jedno zásadní pravidlo. Citace musí být začleněna do vašeho textu. Kdyby stála samostatně, tak již souhlas autora potřebujete.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..