Spořící účty
Spořící účty nejsou v České republice příliš oblíbené. Zájem o tuto službu bude klesat i v roce 2012 a důvod? Klesající úroky a zvyšující se inflace, která mnohdy úrok předčí.
Nejlepší úrokové sazby se pohybují nad 2 % ročně (aktuálně je nabízejí pouze 3 banky). Průměrná míra inflace za rok 2011 byla 1,9 %. Inflace ke konci roku rostla (2,3 % za říjen, 2,5 za listopad a 2,4 za prosinec 2011). Tento trend pokračuje i v roce 2012. Je pravděpodobné, že žádná banka nedokáže pokrýt svým spořícím účtem inflaci za rok 2012.
Ten, kdo si uloží peníze na spořící účet pouze podporuje banku. Samozřejmě jedná se o lepší možnost, než mít finance na běžném bankovním účtu, ale žádná výhra to není. Ve většině případů zůstanou peníze na běžném účtu (protože úrok na spořícím je u mnoha bank i pod jedním procentem a klienti nechtějí účet u jiné banky). Další možností je investice do fondů, či dalších rizikových aktivit.
Banky si standardně půjčují na mezibankovním trhu s úrokem 1,72 % ročně. Jediným důvodem, proč by banka měla nabídnout vyšší úrok může být snaha přilákat nové klienty.
Pokud máte volné finance a nevíte, co s nimi, tak sledujte tyto internetové stránky, kde vás pravidelně informujeme o aktuální ekonomické situaci i o vhodných investicích. Aktuálně by mohly být zajímavé dluhopisy ČR. Další možností je například investice do zlata, které je považováno za nejlepší boj s inflací.
Vlastníte-li velký finanční obnos a nevíte, do čeho investovat, podívejte se po nemovitostech. Jejich cena aktuálně stagnuje, ale například byt můžete na rok pronajmout a za tuto dobu zkusit prodat se ziskem. Ovšem tato volba není pro každého.
Najít vhodný způsob, jak zúročit peníze není jednoduché. V současné době bych věřil všem rizikovým aktivitům (akcie, komodity). Anglická banka uvolnila svoji politiku a v únoru by se mělo akciím i komoditám dařit.