Paušální výdaje se měnit nebudou
Ministr financí – Miroslav Kalousek se snažil prosadit návrh na snížení paušálních výdajů. Nejednalo se ovšem jen o mírné úpravy, ale o radikální změny. Podnikatelům chtěl snížit paušál až o 40 %.
Již samotný návrh Miroslava Kalouska je velmi zajímavý. Když docházelo k poslední změně paušálních výdajů, tak to byl právě on, kdo zdůrazňoval, že je potřeba podpořit podnikatele v České republice, a že paušální výdaje v hodnotě 80, respektive 60 procent jsou nejvhodnější.
Ministr financí se zřejmě snaží získat peníze za každou cenu a nedomýšlí důsledky. Jeho radikální snížení paušálních výdajů by mnoho podnikatelů dostalo na kolena. Místo vyšších částek na výběru daní by stát zaznamenal růst nezaměstnanosti. Mnoho podnikatelů by skončilo na úřadu práce. Stát by tedy platil jim (podporu v nezaměstnanosti).
Premiér Petr Nečas se proti návrhu Miroslava Kalouska ohradil a do České televize uvedl, že on i jeho kolegové jsou proti. Pravděpodobnost, že by ministr financí svůj plán prosadil je tedy velmi malá.
Podnikatelé v roce 2012 pocítí oproti letošnímu roku větší finanční zatížení. Je tedy nesmyslné jim dát poslední ránu snížením paušálu (v tomto smyslu mluvil Petr Nečas). Všichni, kteří situaci sledovali, si mohou oddychnout. I v příštím roce mohou uplatnit 80, nebo 60 procent (ve výjimečných případech 40 procent).
Výše paušálních výdajů by mohla kompenzovat zvyšující sazbu DPH, rostoucí ceny energií, silniční daň s daní za pohonné hmoty… Podnikatelé tedy platí víc než dost a stát se již nyní dobře obohacuje.
Podle průzkumu se jedna třetina podnikatelů pohybuje na úrovni úpadku. Kdyby vláda schválila radikální krok, který by měl přinést více peněz do státní kasy (právě od podnikatelů), tak je velmi pravděpodobné, že by právě jedna třetina svoji činnost ukončila.
Špatné podmínky pro obchodování ovlivní i případné zahraniční investory. Na vysoké odvody stát nikoho nepřiláká.