Money management 2

Money management je velmi důležitý v zaměstnání (tradera), ale i v obyčejném životě rodiny (případně jednotlivce). Jeho znalost a dodržování základních pravidel není vůbec složité a je intuitivní. Ovšem v obchodování už vše tak jasné není, proto si všechny situace přirovnáme ke každodennímu životu, kde je zvládáme bez problémů. Díky jednoduchým radám zjistíte, že investování není nebezpečné, ale výdělečné. Proto zapomeňte na všechny předsudky a udělejte si vlastní názor.

Představte si, že máte práci, která Vás baví, dobré platové podmínky a přátelský kolektiv. V této pozici si nemůžete na nic stěžovat a Vaše životní úroveň stoupá. Můžete si užívat života. Ale víte, co se děje ve firmě, kde pracujete? Není závislá jen na jedné velké zakázce, kterou může klient kdykoliv vypovědět? Pokud je Vaše situace právě taková, tak byste si měli vytvořit rezervu. Avšak to nejde ze dne na den, proto je důležité na vše myslet dopředu a vždy mít rezervu 3 – 6 měsíců. Na propouštění může dojít kdykoliv a nikdo Vám nezaručí, kdo půjde jako první.

Naprosto stejně se musíte chovat i v tradingu. Když si vše dobře rozmyslíte a budete mít dostatečnou rezervu, tak zjistíte, že Vám peníze porostou. A navíc budete mít jistotu, že se na trhu udržíte na dlouhou dobu (mnoho let). Např. v opčním obchodování. Obchodujete každý měsíc (tzn. nemanagované Straddle/Strangle, 12 obchodů za rok).

Na tuto strategii si vyčleníte například 120 000 USD (na částce samozřejmě nezáleží, i polovina je víc než dost). Dále si zjistíte, jak jste na tom v backtestu (kolik prodělečných měsíců Vás může čekat). Řekněme, že je to například 5 – 6 měsíců. Za tuto dobu byste nechtěl přijít o více jak 25% kapitálu. Pokud máme tyto hodnoty, není nic jednoduššího, než si to spočítat. Během již zmíněných 6 měsíců můžete ztratit maximálně 30 000 USD (25%). Tzn. na jeden měsíc 5 000 USD (30 000 USD / 6). Když to tuto částku vydělíte počtem obchodů (12), dostanete hodnotu, kterou si můžeme dovolit zariskovat.

Pokud budete dodržovat následující způsob, tak byste zkrachovali až za několik let. Ovšem víte, že může přijít maximálně 6 špatných měsíců, které bezpečně díky money managementu přečkáte. Money management dělá obchodování bezpečnější a výnosnější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..