Světová ekonomika stále stagnuje
Světová ekonomika stále stagnuje a poslední informace to jenom potvrzují. Žádné dobré a optimistické zprávy nepřicházejí od nikoho. Zlé a špatné zprávy naopak přicházejí ze Spojených států, Evropské unie, ale také od Číny.
Spojený státy nejsou v příliš dobré kondici. Americká centrální banka opět minulý týden prohlásila, že ekonomika Spojených států bude růst velmi pomalu. Americká centrální banka rovněž ohlásila, že se také nedá očekávat zlepšení na trhu práce a nezaměstnanost zůstane stále na vysokých číslech. Americká centrální banka tak počítá s tím, že sníží dlouhodobé úrokové sazby. Tyhle nepříznivé a špatné zprávy znovu vyděsily všechny investory, kteří opětovně začali prodávat své akcie. Někteří investoři jsou totiž přesvědčeni, že americké ekonomika se valí do recese. Pro finanční systém je současný stav větším rizikem než pád banky Lehman Brothers v roce 2008. Zdá se tedy, že ani vládní podpůrné balíčky a opatření nezabírají.
Znepokojení ovšem přichází i z druhé největší ekonomiky světa, z Číny. Lidnatá Čína totiž hlásí už třetí měsíc v řadě pokles ve výrobě. Jak je známo, tak výrobní sektor je pro čínskou ekonomiku klíčový a životně důležitý.
Třetím velkým problémem světové ekonomiky jsou dluhové krize některých členských států Evropské unie, které se zatím řeší velmi liknavě a pomalu. Evropská unie tak vážně čelí krizi důvěry. Pokud se radikálně nevyřeší „velký problém Řecka“, může nastat dominový efekt u některých dalších slabších ekonomik Evropské unie. Řecká ekonomika podle všeho zbankrotovala, je tedy na čase to také oficiálně říci a vyhlásit, neboť čím déle se toto prohlášení bude prodlužovat tím hůře pro řeckou ekonomiku. Už nyní Řecko hlásí pokles příjmů v cestovním ruchu a lodní dopravě. Rovněž Portugalsko a Irsko se pomalu připravují na dluhovou krizi. Obě země žádají o pomoc Evropskou unii. To jsou všechny významné faktory, které brzdí všechny hlavní a důležité ekonomiky eurozóny a tím rovněž přispívají ke stagnaci světové ekonomiky.