Steve Jobs a jeho dědictví

5.října zemřel Steve Jobs, který v posledních desetiletích výrazným způsobem promluvil do vývoje nových počítačových technologii a stal se jedním z nejúspěšnějších šéfů ze světa byznysu a podnikání. Zkusme si v krátkosti připomenout jeho nejdůležitější výrobky.

V roce 1976 zakládá společně se Stevem Wozniakem a Ronaldem Waynem společnost Apple Computer. První výrobek, který představili světu, byl Apple I. Tento výrobek byl pouze začátek na jeho dlouhé cestě k lepším a lepším výrobkům. První skvělý výrobek přišel už v roce 1977 a jmenoval se Apple II. Šlo už o kompletně sestavený stolní počítač, který si začali lidé houfně pořizovat domů a do svých kanceláří.

Další zlom přišel v roce 1984, kdy Apple představil výrobek Macintosh, který už měl uživatelské rozhraní a myš. Na monitoru počítače se poprvé objevily  pěkné a srozumitelné ikony složek nebo listu papíru. Po různých dalších peripetiích, kdy Steve Jobs odešel ze společnosti Apple a založil si společnost NeXt, se v roce 1996 opět do společnosti Apple vrací.

V roce 1998 se Apple opět dostává na výsluní a představuje počítač iMac, který se vrací k designu „vše v jednom“ a slaví opět úspěch. Ještě větší úspěch však přichází v roce 2001, kdy je veřejnosti představen iPod, což byl MP3 přehrávač s malým hard diskem o velikosti pěti gigabytů. Přístroj sám o sobě nebyl žádným technickým zázrakem, přesto zaujal svým minimalistickým rozhraním a především jednoduchým ovládáním, které zvládlo i malé dítě. Další výrobky iPodů už měli scrollovací kolečko a dotykovou obrazovku.

Z dalších počinů Steva Jobse a jeho spolupracovníku ještě připomeňme iPhone z roku 2007 a iPad z roku 2010. iPhone byl zcela revoluční mobilní telefon, který nabídl širokoúhlou a dotykovou obrazovku a zejména zařízení, které dobře komunikovalo s internetem. Posledním výrobkem, který ještě Steve Jobs stačil světu prezentovat, byl iPad, tedy velmi výkonný tablet, který byl vlastně multimediálním počítačem do ruky. Uvedením a představením iPadu 2 tak bylo posledním počinem, který Steve Jobs ještě za svého života stihl světu představit.

1 komentář u “Steve Jobs a jeho dědictví”

  1. Promiň, ale tenhle článek je absolutně k ničemu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..