Státní dluhopisy

Ministerstvo financí přichází opět s novinkou, o které se již delší dobu v médiích diskutovalo. Touhle novinkou budou státní dluhopisy.

Již od října si budou občané České republiky moci koupit státní dluhopisy. Stát totiž potřebuje peníze a chce si je půjčit od občanů České republiky. Ministerstvo financí si totiž tímto počinem slibuje, že do státního rozpočtu přiteče deset miliard korun. Budou však státní dluhopisy pro běžného střadatele výhodné? To je otázka, ovšem většina odborníků již teď říká, že nepůjde o nic extra výhodného. Na finančním trhu totiž již dnes existuje výhodnější zhodnocení vašich peněz. Například stavební spoření je stále výhodnější než státní dluhopisy. Pojďme se však podívat, co vlastně ministerstvo financí nabízí.

Ministerstvo financí nabízí celkem tři druhy dluhopisů. První nabídka je jednoletý diskontovaný dluhopis, druhá a třetí nabídka je pak pětiletý kuponový a pětiletý reinvestiční dluhopis. Hodnota jednoho dluhopisu je jedna česká koruna. Minimálně však občan České republiky musí nakoupit dluhopisy v hodnotě jednoho tisíce korun. U každého typu dluhopisu je možné předčasné splacení. Zde je však jeden háček, zbavit se dluhopisů budete moci pouze ve čtyřech řádných termínech v roce, které ministerstvo financí předem stanoví. Navíc v prvním roce dluhopis nebude možno vůbec prodat. Pokud si někdo bude kupovat dluhopis nad půl milion korun, může předčasně prodat toliko polovinu, tedy padesát procent z celkové částky nad tuto hranici. To všechno jsou určité drobné nevýhody státních dluhopisů.

Nakonec je potřeba říci, že výnos se u ročních dluhopisů bude pohybovat okolo dvou procent, u těch pětiletých kolem šesti procent. Koupit si státní dluhopisy bude možné na pobočkách České spořitelny, Komerční banky a Československé obchodní banky.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..