Provozování vlastního portálu – činnost s nízkými pořizovacími a provozními náklady?

Internetové stránky, blog, má již dnes mnoho z účastníků a návštěvníků internetu. Díky možnosti vést si takovýto počin zcela zdarma se jedná o naprosto nenákladnou činnost.

Ale aby se dalo mluvit o nějakých výdělcích či dokonce online podnikání, pouze blog nestačí. Vzhledově jsme totiž často odkázáni pouze na předem připravené šablony, takže ohledně originálního vzhledu nelze ani mluvit, a nějaké úpravy či použití komerčních prvků bývá také velmi omezené.

Shrneme-li to, je potřeba mít vlastní web, na vlastní doméně. Tu si můžeme registrovat například u společnosti WEB4U, která je jedním z největších registrátorů domén v celé České republice. Registrace .CZ domény zde stojí “pouhých” 192,- Kč na rok.

Další takovou službou související s provozováním webu je hosting. Jeho cena se v mnoha případech poměrně značně liší, ale zůstaneme-li opět u WEB4U, ideálním tarifem pro začátek by mohl být tarif OPTIMAL v ceně 203,- Kč s DPH za měsíc.

Nyní už tedy máme doménu i hosting, co nám ještě chybí? Nejspíše nějaký nakódovaný web, například v jazyce PHP. Pokud ale člověk není ve tvorbě webu znalý, tato položka se mu může nepříjemně prodražit… Naštěstí existuji svobodné volně dostupné redakční systémy (RS), na které je v případě potřeby možné zdarma doinstalovat i e-shop. Příklady takovýchto počinů jsou například Drupal, Joomla a WordPress. O plnění obsahu už se bude nový majitel starat svépomocí.

Dáme-li tedy částky dohromady, například na období 1 rok, výsledná cena bude mít podobu: 192 x (12 x 203) = 2628,- Kč včetně DPH.

Někomu se to může zdát příliš, takže může hledat místa, kde ušetřit. To je možné jak na ceně domény, i když zde jde o skutečně minimální položku, tak především na hostingu. Při hodně nízké ceně bych však měl obavy o dostupnost, spolehlivost a případný servis, stala-li by se nějaká nahodilá negativní událost.

V případě dobré marketingové strategie může takovýto web získat skutečně velkou návštěvnost a oblíbenost relativně brzy. A s návštěvností jdou i peníze…

Zda je tato částka málo, nebo naopak hodně, to už musí každý uvážit sám dle své situace.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..