Povinné a havarijní pojištění: neplaťte za nezaviněnou nehodu

Všechna auta na leasing jsou povinně i havarijně pojištěná. Poradíme vám, co dělat, abyste za nezaviněnou nehodu nezaplatili ani o korunu i u deset let starého auta.

Velkou kritiku českých motoristů sklízí povinné pojištění. Následující příklad je reálný a u nás celkem běžný. Představte si, že řídíte Škodu Octavii, rok výroby 2002. Máte tedy deset let staré auto, které je ovšem ve výborné kondici, bylo garážované, má nízký nájezd kilometrů, pravidelně udržované, servisované… Vzhledem k tomu, že jste například první majitel a automobil vás stál více než 500 000 korun, auta si vážíte, platíte mu tedy povinné i havarijní pojištění s minimální spoluúčastí 5 000 korun. Jednoho dne automobil zaparkujete. Když k němu přijdete, bude z jedné strany odřený, mírně promáčknuté dveře, upadlé zrcátko… To se samozřejmě může stát, pokud narazíte na slušného člověka, u auta počká a sepíšete protokol o nehodě.

Ovšem co nyní? Pojistná událost se nahlásí na pojišťovnu a vy si necháte automobil z povinné pojistky viníka opravit. Před tím si ovšem zajedete do autorizovaného servisu, kde automobil po celou dobu servisujete a oni odhadnou škodu na 20 000  – 25 000 korun: výměna zrcátka, vyklepání dveří, tmelení, boční liška a lakování – metalický lak této částka odpovídá. Ovšem vzhledem k tomu, že je automobil 10 let starý a dostanete na něj nové díly, automobil se zhodnotí, bude mít vyšší cenu (aspoň tím odůvodňují pojišťovny). Vy tedy také zaplatíte, tzv. amortizaci dílů. Pokud oprava bude stát 20 000 korun, z pojišťovny vám zaplatí například jen 12 000 korun. Vy tedy musíte doplatit 8 00 korun za nehodu, kterou jste nezavinili. V případě havarijního pojištění zaplatíte 5 000 korun a přijdete o bonusy. Ani toto řešení tedy není nejlepší.

Proti těmto nepříjemnostem existuje na trhu pojištění od Koperativy –Nastopro. V případě nezaviněné nehody vám bude amortizace doplacena a vy nepřijdete o žádné bonusy. Jestli znáte podobné pojištění, svěřte se nám do komentářů. Nám se podařilo najít jen u Kooperativy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..