OSVČ opět znevýhodněni

Osoby samostatně výdělečně činné jsou v poslední době „v kurzu.“ Bohužel jedinci snažící se přivydělat, případně vydělat na život mají nelehké spaní. Novelizace zákona by zcela určitě poslala mnoho OSVČ na pracovní úřad.

Nedávno jsme vás informovali o záměru zvýšit měsíční platby sociálního a zdravotního pojištění na 7 000 – 8000 korun. To je více než o polovinu. Další připravovanou novinkou je snížení obratu, po jehož překročení se musíte přihlásit jako plátce daně. Ze současného milionu korun by mělo dojít ke snížení na 450 tisíc korun. I pokud by tento návrh neprošel, tak můžeme počítat se snížením na 750 tisíc v roce 2013 (již schváleno).

Návrh na „poškození“ OSVČ nekončí. V současné době je ostře diskutovaná problematika paušálů, slev na dani a bonusů. Snaha snížit paušální výdaje (a to velmi radikálně) tady byla již v minulém roce. Naštěstí se mnoho OSVČ postavilo proti tomuto návrhu, který byl následně smeten ze stolu. Aktuálně nehrozí snížení paušálu, ale výběr mezi nim a úlevami na dani, respektive bonusy.

OSVČ, která si vybere paušál může zapomenout na slevy na dani i na bonusy. Hodně se mluví o zrušení základní slevy na poplatníka. Pro mnoho OSVČ by to mohla být opět tvrdá rána pod pás.

Pracovní tým tripartity v poslední době rozhodně českým podnikatelům nepomáhá. Aktuálně připravované změny ovšem nikomu nepomohou, OSVČ se hromadně proti těmto návrhům bouří a hrozí odchodem na pracovní úřad. Případné schválení by zcela určitě vedlo k práci na černo, zároveň by docházelo k častému pozastavování živnosti a odchodu na pracovní úřad. S největší pravděpodobností by stát na těchto reformách vůbec nevydělal, spíše naopak. Zároveň by také dostal mnoho OSVČ na úroveň životního minima. Je sice ekonomická krize, ale stát se snaží šetřit/vydělat na místech, kde to není vhodné. Pokud návrhy projdou, tak radikálně ubude drobných podnikatelů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..