OSVČ budou platit dvojnásobné zálohy na sociální a zdravotní pojištění

Na tripartitě se objevily radikální návrhy, které ve Svazu obchodu a cestovního ruchu pro Českou republiku zaznamenaly velký úspěch. Bohužel malopodnikatelé, respektive OSVČ hrozí odchodem na pracovní úřad. Novelizace by pro ně mohla být likvidační.

Minimální záloha na sociální a zdravotní pojištění by nově měla činit aspoň dvojnásobek současné sumy. Pohybujeme se tedy kolem 7 000 – 8 000 korun. Pro drobné podnikatele, by to mohlo znamenat velké existenční problémy, nemluvě o sezónních podnikatelích. Je velmi pravděpodobné, že pokud daný návrh projde, tak mnoho podnikatelů odejde na pracovní úřad. Pozastavení, respektive ukončení živnosti a odchod na pracovní úřad, to je jediná výhružka, kterou mohou OSVČ využít. S navýšením zálohy na sociální a zdravotní pojištění nesouhlasí 95 procent OSVČ.

Ovšem výše zmíněný návrh nebyl konečný. Dále se hodně mluvilo o hranici pro povinnou registraci k DPH. Ze současného milionu korun za rok se částka v roce 2013 sníží na 750 tisíc korun. Tento návrh je již schválený, ale očividně to Svazu obchodu nestačí. Nový návrh chce tuto hranici snížit až na 450 tisíc korun. I tato změna je velmi nepopulární a nesouhlasí s ní tři čtvrtiny všech OSVČ.

Je velmi pravděpodobné, že takto radikální změny uskutečněny nebudou. Avšak i přesto vás o nich chceme informovat. O změnách se bude dále jednat a my můžeme jen doufat, že někomu dojde, jaká je realita. Uskutečnění výše zmíněných novelizací by přinutilo mnoho OSVČ ukončit svoji činnost, případně ji minimálně pozastavit. Navíc by se radikálně snížil vznik nových OSVČ. Výše uvedené změny by Českou republiku spíše „vysály“ (podpora v nezaměstnanosti), nikdo nemůže počítat s tím, že by OSVČ ochotně platili tak vysoké poplatky.

Tripartita svůj návrh odůvodnila snahou zrovnoprávnit zaměstnavatele a živnostníky. Ovšem je otázkou, do jaké míry jde tyto dva subjekty srovnávat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..