Jak to chodí u zaměstnance a současně podnikatele?
Většina podnikatelů má podnikání uvedeno jako druhou výdělečnou činnost. Je to z toho důvodu, že mají ještě jedno zaměstnání, které vykonávají a podnikání berou jako zdroj přivýdělku. To také platí pro studenty, kteří díky tomu nemusí platit úmorné zálohy na zdravotním pojištění a také na sociálním.
Takovýto podnikatel, který má podnikání jako druhou výdělečnou činnost, musí podávat přehledy pro Českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu a to vždy, tedy v každém případě. Daňové přiznání podává takovýto podnikatel jen tehdy, pokud si podnikáním vydělal více jak šest tisíc korun.
Zdravotní pojištění už odvádí u zaměstnavatele, a proto nemá takovýto podnikatel stanoven minimální vyměřovací základ. Doplácí jen pojistné ze svého skutečného výdělku, tedy 13,5 % z poloviny zisku. Zálohy platí podle toho, kolik si vypočte z výdělku v předchozím období.
Na sociálním pojištění musí podnikatel doložit od zaměstnavatele, že se jeho podnikatelské aktivity opravdu provádějí jen jakožto druhá výdělečná činnost. Jakožto zaměstnanec si musí vydělat minimálně 6 185,-Kč měsíčně, aby mohl doložit, že si platí důchodové pojištění. Pokud podnikatel má vyměřovací základ, tedy příjmy minus výdaje, nižší než 59 374,-Kč, neplatí pojistné a ani další rok zálohy. Jestliže překročil tuto částku, doplatí pojistné z vydělané částky (29,2 % z poloviny zisku) a bude platit zálohy z vedlejší činnosti, a to minimálně 735,-Kč měsíčně.
Jak je vidět, tak to nemají ani tyto podnikatelé lehké. Když bychom se podívali na Ameriku, nebo Velkou Británii, pak podnikat v těchto zemích je daleko jednoduší a výhodnější, ale bohužel z takovýchto zemí si České republika příklad moc nebere.