Jak to chodí u běžného podnikatele?

Jestliže podnikáte a výdělky z podnikání jsou vaším jediným, tudíž hlavním, příjmem, pak máte trochu odlišné povinnosti, než ten, který má podnikání jako vedlejší výdělečnou činnost. V tomto článku si řekneme, jak to tedy přesně je.

Ten, který si vydělává po celý rok pouze na základě živnostenského oprávnění, nebo ten, který podniká na základě zvláštních přepisů (umělci, herci, advokáti, lékaři, sportovci, příjemci autorských honorářů, apod.) podává v každém případě přehled pro správu sociálního zabezpečení. To samé dělá také pro zdravotní pojišťovnu.

Běžný podnikatel nemusí podávat daňové přiznání, pokud si vydělá méně než 15 000,-Kč za rok. To je ovšem poměrně nepravděpodobné, protože nikdo nepřežije s 15 000,-Kč na rok, když se jedná o hlavní příjem.

Zdravotní pojištění běžný podnikatel musí platit za každých okolností, tedy i tehdy, pokud si nevydělá vůbec nic. Jedná se o minimální zálohy, které jsou pro rok 2012 stanoveny na 1697,-Kč měsíčně.

Sociální pojištění se zde řeší formou minimálního vyměřovacího základu pro hlavní výdělečnou činnost. Je to obdobné jako u zdravotního pojištění, tedy i když si podnikatel nevydělá daný měsíc vůbec nic, i přes tento fakt musí platit minimální zálohy, které jsou pro rok 2012 stanoveny na 1836,-Kč měsíčně.

Jak vidíte, běžní podnikatelé to nemají až tak lehké, jako další typy podnikatelů. Mezi největší nevýhody považuji placení minimálních záloh jak u zdravotního, tak sociálního pojištění, i když si podnikatel vůbec nic nevydělá. Bylo by asi lepší, kdyby se to odvozovalo nějak od příjmu, ale zde vidím problém s možným zneužíváním jak ze strany podnikatele, tak ze strany státu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..