Česká koruna již není atraktivní

Krize v eurozóně a zásahy okolních centrálních bank poškodily českou korunu. Pro obchodníky již naše měna není dostatečně atraktivní. Navíc vzhledem k aktuální situaci můžeme očekávat další úpadek.

Velmi podrobně a logicky vysvětluje situaci české koruny deník Financial Times (zdroj tohoto článku). Česká republika téměř celý rok těžila z vlastní měny. Kvůli odmítnutí eura jsme byli atraktivní pro mnoho investorů, kteří se zaměřují na střední Evropu. Česká koruna byla dokonce označována jako carry trades (nosná měna). Tato situace navíc byla podpořena velmi nízkými úroky v České republice.

Jak to fungovalo?
Princip je velmi jednoduchý, obchodníci si půjčovali v českých korunách s nízkým úrokem a investovali do cizích měn s vyšším úrokem. Jakmile se investoři začali zahraniční měny obávat (ekonomická krize), tak svoje obchody uzavřeli a česká koruna posílila. Kdybyste byli obchodníky vy, tak se zachováte stejně. Například pokud získáte půjčku s úrokem 2 % v jedné zemi, tak můžete peníze vložit do druhé země, kde se vám budou úročit 4 %. Pokud je částka dostatečně velká, tak i 2 % vytvoří velmi zajímavou sumu. Například z 10 000 000 je to 200 000 ročně. Navíc je nutné si uvědomit, že si jdete pro velmi jistých 200 000, protože se vám zaručují banky, případně stát (dluhopisy), ovšem i tyto sektory mohou zkrachovat.

Avšak investoři Českou republiku opustili a česká měna velmi rychle spadla. Současný kurz vyhovuje České národní bance kvůli závislosti české ekonomiky na vývozu do eurozóny. ČNB tedy nechystá žádná opatření, která by kurz české koruny zlepšila.

Podobně jsou na tom vyhlídky forintu a zlotého. Maďarsko i Polsko má již snížený raiting a i u nich se očekává další měnový propad.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..