Bezkontaktní platby

Již zhruba od října tohoto roku zavedla Česká spořitelna a společnost VISA bezkontaktní karty. Touto novinkou si České spořitelna slibuje, že u pokladen supermarketů a hypermarketů se zrychlí platby drobného zboží. Hlavní výhodou bude absence klasického PIN kódu, který člověk musel po každé platbě u pokladny namačkat, aby mohl svou kartou zaplatit nákup.

Asi každý jednou zažil dlouho frontu v hypermarketu, která mohla být například zapříčiněná příliš zdlouhavou platbou kartou. Dnes je totiž již naprosto normální, že zákaznicí platí kartou i jednu nebo dvě položky, třeba pouhý chleba a rohlíky. Právě podstatné zrychlení menších plateb je základním cílem nového projektu, který již několik týdnů v naší republice funguje a jmenuje se bezkontaktní platební karty.

Jak to v praxi funguje? Je to prosté a jednoduché, zákazník si u pokladny pouze přiloží svou platební kartu do vzdálenosti několika centimetrů od čtecího zařízení a během chvilky se automaticky provede transakce. Není vůbec nutné zadávat PIN, platba proběhne skutečně během několika sekund. Časem se tedy můžeme dočkat, že u pokladen nebudeme muset vůbec vytahovat peněženky a lovit z nich drobné na zaplacení novin či pečiva.

Platební karty VISA České spořitelny jsou dokonce duální, což znamená, že umožňuje zákazníkům oba způsoby placení – kontaktní i bezkontaktní. České spořitelna dále garantuje, že využít bezkontaktní platbu již můžete nejenom v minimarketech, supermarketech a hypermarketech, ale také v prodejnách rychlého občerstvení, v restauracích nebo kavárnách.

Lze tedy očekávat, že postupem času přibudou další tuzemské banky, které bezkontaktní platby nabídnou svým klientům. V zahraničí jsou už tyhle platby běžné rozšířené. Snad tato nová služba přispěje k tomu, že budou ve velkých obchodech podstatně menší fronty u pokladen.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..