Autorské poplatky za autorádia se budou vracet

Společnost Integram zastupuje výkonné umělce (hudebníky, tanečníky, zpěváky) a stará se o dodržování autorských práv. Právě autorská práva jsou velkým problémem, který neřeší jenom ČR.  Někteří podnikatelé tuto povinnost ignorují, jiní o ní nevědí a zbytek ji bojkotuje. Pojďme se podívat na výklad zákona.

Pokud k (při) podnikání využíváte rádio, případně televizi, tak byste měli platit společnosti Integram za autorská práva. V některých případech se může do přijímačů signálu dostat i počítač (s tunerem). Ovšem radia nalezneme například i v automobilech, a právě za to podnikatelé platily nemalé částky. Nyní se ukázalo, že tento poplatek nemá dostatečnou oporu v zákoně. Integram se tedy rozhodl částku všem podnikatelům vrátit (zamezí tak soudním sporům).

Je tedy jasné, že v zákoně je mnoho nejasností a ani Integram se s nimi neumí stoprocentně vypořádat. Není se čemu divit, že podnikatelé placení autorským práv ignorují. Jedná se o stokoruny ročně, navíc pokud máte několik služebních vozů a rádií, tak se vám poslech značně prodraží.

Výjimku tvoří pouze podnikatelé, kteří pracují doma. V tomto případě můžete poslouchat rádio i koukat na televizi. Integram na vás nemůže.

Velkým problémem je nepřesná definice zákona. Zaplatit autorský poplatek můžete i za televizi, která je nefunkční. Do sporu se dostávají i majitelé bowlingových center, jež používají televize k zobrazování výsledků. Těmto podnikatelům můžeme doporučit nákup monitorů, případně odmontování tuneru a odeslat čestné prohlášení, že nejste majiteli radiového přijímače.

Mnoho podnikatelů považuje poplatek Integram duplicitní s koncesionářským poplatkem. Myslíte si to také? (Vaše názory můžete vyjádřit v komentářích.)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..