Apple vládne akciím – vyplácí nejvyšší dividendu v USA

Akcie Applu stojí 600 dolarů. Žádné jiné akcie nejsou v současné době dražší. Applu se daří a svůj podíl dostanou i investoři, kteří firmě s zakouslým jablkem poskytly finance.

V tiskové zprávě ze dne 19. 3. 2012 se Apple zmínil o plánech s penězi. Tato firma disponuje více než 100 miliardami dolarů a svým jměním může konkurovat spíše státům než ostatním společnostem. Apple považuje svůj majetek za dostatečný a chce vyplatit několik investorů, mimo dividend je v plánu i dokupování akcií.

Dividendy se budou vyplácet od čtvrtého čtvrtletí fiskálního roku 2012 (od 1. července 2012). Za jednu akcii Apple vyplatí 2,65 dolarů. Možná vám 2,65 dolaru v porovnání s cenou akcie  (600 dolarů) připadá naprosto směšné, ovšem i přesto se bude  jednat o nejvyšší dividendu v USA. Majitelé akcií se tedy mohou těšit. Je jasné, že firma z Cupertinu přijde o značnou část svého majetku. Apple sice disponuje více než 100 miliardami dolarů, avšak asi 64 miliard dolarů má Apple mimo USA a do „států“ je není výhodné kvůli vysokým daním převádět. V tiskové zprávě oznámil Apple uvolnění 10 miliard dolarů na zpětný odkup akcií od fiskálního roku 2013 (od 30. září 2012). Apple bude odkupovat akcie několik let.

Je tedy otázkou, jak Apple dopadne, jeho majetek je v porovnání s konkurencí několikanásobný, ale i přesto by měla být firma s zakouslým jablkem opatrnější. Její zisk plyne především z iPhonů a iPadů, počítače Apple mají svoje kvality (především stabilitu operačního systému), ale vzhledem kvůli ceně nejsou populární.

Pokud sledujete akcie Apple, tak buďte opatrní. Je pravděpodobné, že bublina na akciích Apple splaskne a tato společnost hodně ztratí. Její cena je v současné době zřejmě nadhodnocená. Navíc k ceně 600 dolarů za akcii značně pomohl nový iPad. Hodně záleží na zájmu, který o nové iZařízení zákazníci projeví.

2 reakce na “Apple vládne akciím – vyplácí nejvyšší dividendu v USA”

  1. Co prosím znamená „přijde o značnou část svého majetku“?
    Pokud je to myšleno v souvislosti se zpětným odkupem akcií, o němž píšete v předešlé větě, tak bych možná doporučil prostudovat, co to vlastně doopravdy znamená (nejlépe v angličtině – stock repurchase, share buyback)

  2. Dobrý den,
    Vámi zmíněným spojením bylo myšleno vyplácení dividend. Bohužel nemám přesné informace a nevím, kolik Apple vyplatí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..