Plánujete provoz veřejného stánku nebo pojízdného bufetu?

Veškerý sezónní nebo stánkový prodej musí splňovat určité náležitosti a je třeba se na něj řádně připravit, tedy pokud se nejedná o prodej borůvek u silnice dvanáctiletými dětmi. Například provoz pojízdného bufetu nebo otevření stánku s občerstvení uprostřed rockového festivalu může znamenat slušný zisk. Mnoho lidí již tato myšlenka napadla, ale buď nevěděli jak začít nebo začali a skončili s tučnou pokutou. Dokonce i na takovéto podnikání je třeba se připravit.

Jako první je důležité se dobře rozmyslet co všechno se bude prodávat a jakou formu bude dočasná provozovna mít. Pokud podnikatel vlastní karavan nebo již nějaký jednoduchý stánek má, tak tím lépe. Pokud je vymyšleno co se bude prodávat, tak je nutné sehnat dodavatele. Pokud jde o stánek s rychlým občerstvením, tak je důležité sehnat hned několik dodavatelů. Podnikatel by měl mít vyhlédnutou pekárnu či uzeniny, které ho budou zásobovat levným jídlem či surovinami. Pokud se bude prodávat hotové zboží, bagety, koblihy, šátečky apod, tak není potřeba tolik myslet na zdroj energie.

V případě, že bude dotyčný potřebovat elektrické spotřebiče pro úpravu surovin a přípravu jídel, tak je nezbytné si zjistit jaké jsou v daném místě možnosti zdroje elektrické přípojky. Ještě je obvykle potřeba sehnat dodavatele papírových tácků, kelímků, příborů atd. Občas to vypadá, že se dodavatelé dají snadno sehnat na poslední chvíli, opak je ovšem pravdou.

Pro provoz veřejného stánku je třeba mít aktivovanou volnou živnost se zaměřením na obchod a prodej nebo přípravu jídel. Dále je nutné si sehnat povolení pro provoz činnosti na daném místě. Jestliže se jedná o pozemek města, tak je nutné si zajít na městský úřad a vyžádat si povolení, obvykle to stojí až několik set korun. Pokud jde o vesnici, tak lze o povolení požádat na obecním úřadě. Jestliže se jedná venkovní prostory velkoobchodů či prostory různých kulturních akcí, tak je potřeba se domluvit s pořadatelem akce či vedoucím obchodu.

Podnikání tohoto typu mnohdy vypadá jako jednoduchá cesta k penězům, ale mnohdy tomu tak není. Je potřeba si všechno zjistit a zařídit s předstihem.

[16.6.2012]
[, , ]

Komentáře

  • Novotná napsal:

    Dobrý den .
    Co tedy potřebuji pro prodej ,, borůvek u cesty? Děkuji

  • jiri kubu napsal:

    Dobrý den mam dotaz je potřeba nejake kolaudace když chci s karavanu udelat pojizdný stanek rychleho občerstvení? karavan ma stk . dekuji

Přidejte komentář