Jaké otázky by si měli položit budoucí podnikatelé?

Pokud chcete začít podnikat, tak musíte umět odpovědět na několik základních otázek spojených s vaší budoucí profesí.

Jak vysoké budou vaše příjmy?
Nestačí vědět, že budete vydělávat. Ani není dostačující hrubý odhad. Snažte se vše pečlivě spočítat a pokuste se o co nejpřesnější sumu. Nezapomeňte zahrnout všechny náklady (například i údržbu a drobné kancelářské potřeby).

Jste dostatečně zodpovědní?
Zodpovědnost je největším problémem dnešních podnikatelů. Mnoho obchodníků je arogantních a neuvědomuje si, že hlavně v začátku musí pro svého klienta udělat více, než za co si zaplatí.

Znáte své zákazníky?
Každý obchodník by měl znát svoji cílovou skupinu. Reklama pro seniory rozhodně nezaujme teenagery a opačně.

Jaká bude poptávka?
Jakou máte jistotu, že budete mít dostatek klientely? A proč by si vůbec měla vybrat právě vás? Vypište všechny důvody, které hovoří pro a proti. Samozřejmě nejlepší by bylo, kdyby v kolonce proti nebylo nic, ale to je dnes téměř nemožné. Pečlivě zvažte, zda u vás lidé nechají své peníze.

Co váš ceník?
Jste si jisti, že v něm nemáte chybu? Máte vše dostatečně propočítané? Budete vaše cena pro zákazníka snesitelná? Vyděláte dostatek peněz? Popřemýšlejte, zda jste nenasadili „laťku“ příliš vysoko nebo nízko.

Proč vy a ne konkurence?
Z jakých důvodů by se měl zákazník rozhodnout pro vás? Konkurence je velká, a pokud zvažujete kamenný obchod, tak nezapomeňte na internet. I když je to téměř nemožné, tak i e-shopům byste měli aspoň trochu konkurovat.

Ochranné známky, autorská práva.
Dejte si pozor, abyste něco příliš neokopírovali. Mohlo by se stát, že se dostanete do zbytečných problémů. Ovšem koukejte se na danou problematiku i z druhé strany. Nekopíruje někdo od vás?

 

[28.6.2011]
[, , , , , , , , ]

Přidejte komentář