Co dělat, když zaměstnavatel nechce zaplatit?

V době krize započal nešvar, který zaměstnanci vidí jen velmi neradi, a to fakt, že jim zaměstnavatel neplatí za jejich odvedenou práci, čili jim nevyplácí plat. Mnoho lidí se soudí a prohrávají, protože špatně postupují při jednání se zaměstnavatelem. Proto si řekneme, co dělat, když dojde k nepěkné situaci, že za svou práci nedostanete od zaměstnavatele zaplaceno.

Smutných příběhů, kdy zaměstnanec nedostává od zaměstnavatele zaplaceno, je mnoho. Také je mnoho případů, kdy zaměstnanec nedostane od zaměstnavatele nic, i když je v právu a soudí se. Ovšem soudy neřeší morální hledisko, ale dívají se spíše na dokumenty. Právě proto si řekneme, jak správně postupovat, abyste případný soudní spor vyhráli.

Okamžitě od zjištění, že vám nepřišla výplata v obvyklý čas, začněte jednat. Nedejte na sliby zaměstnavatele, že plat dostanete o několik dní déle. Ano, jsou to hezká slova, která mohou být i pravdivá, ale také nemusí. Proto ihned žádejte od zaměstnavatele podepsání dlužné částky s přesně vyznačeným datem nezaplacení a s datem splatnosti. I kdyby vám vyhrožoval právníky, tak se snažte stát si za svým. Ano, může vás kvůli tomu vyhodit, ale věřte mi, že když bude mít zaměstnavatel takovéto chování, pak je jasné, že by vám ani příští, ani ten další měsíc za vaši odvedenou práci nezaplatil a vy byste mohli nejenom dřít zadarmo, ale také se dostat do ošklivých finančních problémů.

Na podepsání dlužné částky (směnky) trvejte, i kdyby vám dlužil jen tisíc korun na výplatě. Nenechte se uchlácholit sladkými řečičkami, které stejně nikam nevedou. Jen s podepsaným papírem můžete k soudu a bojovat. Nebojte se zaměstnavatelů, protože je jejich svatou povinností vám za odvedenou práci platit!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..