Neplaťte brokerovi více než musíte

Brokerských společností je v dnešní době mnoho. Většina klientů se rozhoduje především podle referencí a obtížnosti celého systému. I z tohoto důvodu dává mnoho Čechů přednost brokerům s českým supportem a platformou.

Pokud chcete obchodovat na burze, potřebujete férového brokera. Základním předpokladem je rychlé plnění, vyplácení, podpora v jakoukoliv obchodní hodinu a snadně ovladatelná platforma s mnoha možnými indikátory. Splní-li váš potencionální broker všechny výše zmíněné body nezapomeňte se podívat na jeho cenu.

Častým nešvarem mnoha společností je předražený spread (rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou). Například v České republice poměrně oblíbená společnost XTB měla u fixního účtu spread na zlatě 0,8. Tato hodnota je značně nadstandardní. Jen pro porovnání u světových brokerů naleznete i poloviční spread na tuto komoditu. Naštěstí brokerské společnosti „dostávají rozum.“ Již zmíněné XTB snížilo spready (na zlatě konkrétně na 0,6). XTB je samozřejmě následováno dalšími, protože jakmile jedna společnost nabízející plnou podporu rodného jazyka sníží poplatky, musí i ostatní.

Brokerské společnosti s nejnižšími spready v současné době nenabízejí podporu v českém jazyce. To znamená, že buď musíte doufat, že vše bude bez problémů a komunikace nebude třeba nebo se naučit anglicky, případně si vybrat brokera nabízející češtinu, respektive slovenštinu (za něj si ovšem připlatíte).

Při výběru brokera upřednostněte především jeho kvalitu (plnění příkazů, výpadky, vyplácení, atd.), na druhé místo dejte cenu. Angličtiny se nemusíte obávat, pro založení účtu existují české manuály a pro informace vám poslouží slovník, navíc i na podpoře jsou zvyklí na úplné začátečníky. Cizího brokera se po stránce jazykové rozhodně nemusíte obávat.

[27.6.2012]
[, , ]

Přidejte komentář