Pokuty za švarcsystém vydělaly téměř 50 milionů za první pololetí

Často řešený problém švarsystému je opět tady. Jen v prvním pololetí roku 2012 na něj doplatilo celkem 1718 subjektů. Na pokutách se vybralo téměř 50 milionů korun, mnoho podnikatelů je nyní v nejistotě. Kdo by se měl připravit na kontrolu?

Počet kontrol, respektive pokut za provozování švarcsystému zřejmě neklesne ani ve druhém pololetí roku 2012. Obávat by se měli především podnikatelé v oboru IT. Právě u nich je švarcsystém nejčastější. Dále jsou ohrožení například designéři a další podnikatelé.

Proč tolik kontrol a pokut?

Nejedná se o žádnou iniciativu státu, úřadů, ale udavačů. Konkurenční boje jsou v době ekonomické krize mnohonásobně sinější. To má poměrně jasný následek. Švarcsystém je samozřejmě neoblíbený i u mnoha uchazečů o zaměstnání. Zároveň je to i dobrý způsob, jak poškodit konkurenci. Pouze výjimečně upozorní na švarcsystém samotná osoba samostatně výdělečně činná, protože nově hrozí postih i jí.

Průměrná výše pokuty přesahuje 100tisíc korun. Naštěstí se tedy nesplnily nejhorší scénáře, které mluvily o milionových sankcích. Ovšem i přesto se nabízí otázka, je to nutné?

Švarcsytém by chtělo legalizovat více než 80 procent podnikatelů, proti je jenom necelých 10 procent, zbytku to je jedno. Názor na švarcsystém se výrazně liší i v okolních státech. Především na západ od nás je švarcsystém minimálně lépe definován. Navíc například ve Velké Británii lze působit jako freelancer naprosto legálně, tamní úřady vám dokonce poradí, jak na to.

Švarcsystém je dobrovolným vztahem dvou podnikatelů, kde oba platí sociální a zdravotní pojištění i daně. Proč tedy nelze objednávat zboží/služby dle libosti?

 

[20.7.2012]
[, , , , ]

Přidejte komentář