V.o.s. je společnost s nejjednodušším založením

V.o.s., neboli veřejná obchodní společnost je pojem, na který se často zapomíná, ale i přesto jsou tyto společnosti k vidění téměř všude. Jednou z výhod této společnosti je, že nepotřebuje základní kapitál a že může mít neomezený počet společníků. Zisk se u v.o.s. rozděluje rovným dílem mezi všemi společníky, společníky mohou být dokonce i právnické osoby. Na co je však třeba nezapomínat je fakt, že každý člen ručí neomezeně, tedy celým svým majetkem.

Kdy je vůbec vhodné v.o.s. zakládat?

V České republice se lze nejčastěji setkat s OSVČ, právě oni tvoří největší strukturu podnikatelů. Jestliže se skupina OSVČ rozhodne založit společnost, tak je mnohdy v.o.s. nejlepším řešením. Zakládají se také když jde o malé nebo střední podnikání v obchodě, různé služby, cestovní ruch, rodinné podniky a třeba řemeslnou výrobu.

Pokud se ani jeden z členů nechce skládat na základní kapitál, tak je opět nejlepším východiskem založení v.o.s. Horší je to s úvěry, získat podnikatelský úvěr pro v.o.s. je mnohdy velmi těžké.

Světlou stránkou je jednání, za v.o.s. nemusí jednat žádní jednatelé ani ředitelé, vše se řeší osobně. Rychlé je také založení, které je nesrovnatelně rychlejší než u s.r.o. Jelikož se nemusí zřizovat žádné řídicí orgány, tak se výrazně ušetří na personálu, problém to může být až ve chvíli, kdy je počet společníků velmi vysoký. Jednou z dalších výhod v.o.s. je, že se nemusí podávat daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob. Zisk si společníci dělí a jako fyzické osoby pak také daní.

Výběr společnosti je velmi důležitým krokem, v.o.s. patří mezi osobní společnosti. Pokud podnikateli nevyhovuje myšlenka této společnosti a hledá jiné řešení, tak má na výběr ještě mezi komanditní společností a družstvem. Pro každou z těchto společností platí, že je dobré pokud má více členů.

[6.7.2012]
[, , ]

Přidejte komentář