Převod peněz do zahraničí

Ať již jste v zahraničí na dovolené nebo zde trvale žijete, určitě se setkáte s problémem,  jak přesunout peníze z české banky na účet zahraniční či jak vybrat peníze z českého účtu. Označení „problém“ asi není úplně to správné, protože možné to je samozřejmě mnoha způsoby, avšak za mnoho z těchto způsobů zaplatíte nemalé peníze. Podíváme se na to, jaké máme možnosti.

Výběr z bankomatu

K tomuto řešení přistoupíte většinou pouze pokud jste v zahraničí na dovolené, protože na dovolené se peníze tolik neřeší (nebo by neměly) a tak těch „pár korun“ oželíte. Jednotlivé sazby bank se dosti liší, ale většinou se jedná o poplatek 1% z výběru, avšak minimálně 100 kč.

Převod na zahraniční účet

Převod peněz přes internetové bankovnictví nebo zadáním příkazu k převodu přímo na pobočce banky je také jednou z mnoha možností.  Potřebujete-li převést peníze do státu EU, můžete využít  SEPA platby nebo Europlatby a v závislosti na bance,  vám je účtován také poplatek za převod. Převod může být zdarma, ale můžete za něj zaplatit i 1500 Kč. Podrobný přehled najdete zde. Důležitou podmínkou je však skutečnost, že nedochází k převodu měn, tedy, že máte v ČR veden účet např. v Eurech. Pokud chcete převést peníze z účtu vedeného v českých korunách řekněme do Španělska na účet v eur, počítejte s tím, že poplatky a ztráta na kurzu se o něco zvýší.

Western Union

Společnost Western Union poskytuje své služby na cca 225 000 místech v 195 zemích. Výhodou převodu pomocí Western Union je rychlost, nevýhodou pak poplatky. V ČR tuto službu zprostředkovává kterákoliv pošta. Vložíte peníze na poště v ČR a  za několik málo minut si je již může příjemce vyzvednout v kterémkoliv místě na světě, pokud zde službu poskytují. Výše poplatku  za tuto nadstandardní službu však je závislý na částce a zemi, kam částku zasíláte. Poplatek se zpravidla pohybuje mezi 10 – 20% z převáděné částky. Kompletní ceník najdete zde.

Skrill (Moneybookers.com)

Novinkou v oblasti zahraničních plateb a výběrů z bankomatů je služba Skrill od společnosti Moneykookers.com. Tato metoda funguje jako elektronická peněženka, kterou můžete nabít převodem z běžného účtu nebo pomocí kreditní karty s povolenými internetovými platbami. Společnost moneybookers.com Vám vystaví kreditní kartu MasterCard (za 10eur), s kterou můžete vybírat takto vložené peníze kdekoliv na světě za poplatek 1,8 eur.  Navíc neplatíte poplatky za vedení účtu v zahraničí.

[3.10.2011]

Přidejte komentář