Počáteční kapitál II.

V minulém díle jsme si nastínili problematiku počátečního kapitálu. Dnes si představíme další způsoby, díky kterým lze finance sehnat.

Leasing by mohl být právě tím, co hledáte. Pokud jste o něm jen slyšeli a niky se o něj nezajímali, tak právě teď je ten nejvyšší čas.

Leasing je pro vás výhodný hned z několika důvodů. Tím prvním je ručení. Kdybyste si vzali peníze od banky, tak musíte něčím ručit.  U leasingu je ručení jenom daným předmětem. Dalším pozitivem je výše splátek, která se díky dlouholetému paušálu dostane na minimum.

Leasing se dělí na operativní a finanční. U operativního leasingu je daný předmět ve vlastnictví leasingové společnosti a to dokonce i po celkovém splacení. Výhodou je, že se nestaráte o náklady spojené s údržbou dané věci, vše platí leasingová společnost.

V případě finančního leasingu vám věc přechází do vlastnictví po zaplacení poslední splátky. U této možnosti se staráte o opravy i běžnou údržbu stroje již od pořízení (kdy ještě není vaším majetkem).

Je jen na vás, kterou možnost si vyberete. Samozřejmě hodně záleží i na dané nabídce leasingu.

V minulém díle jsme psali o možnosti půjčení peněz od rodiny, přátel. Pokud se vám tento způsob nelíbil, kvůli možným problémům v rodině, tak je tady vhodná alternativa. Své nejbližší do podnikání zapojte. Udělejte z nich investory (dejte jim část firmy). Nemusíte se bát, že by vám někdo zasahoval do řízení firmy (nechte si více než 50 %), pouze investorům vyplácejte odměny.

Další výhodou je, že za několik let si podíl investorů můžete zkusit koupit. Tento způsob by tedy byl jedním z nejlepších.

Další možností je samozřejmě klasický investor. Ovšem takovou osobu vůbec neznáte, bude chtít několikanásobně vyšší odměny a za několik let se pokusí svůj podíl prodat s vysokou marží.

Téměř samozřejmostí by měla být domluva mezi vámi, dodavatelem a odběratelem. Dodavatele můžete poprosit o faktury s delší dobou splatnosti, nebo dokonce i o menší půjčku. Odběratele zkuste požádat o zálohové platby, nebo plné platby předem. Díky těmto jednoduchým krokům se nedostanete do problémů. Dohoda s dodavatelem a odběratelem je rozhodně dobrým řešením.

Poslední možností je podpora státu. Ovšem nečekejte nic velkého. Splnit požadavky EU je téměř nemožné a stát, který se potýká s ekonomickou krizí, teď také moc nedává. Jedinou pomocí může být úřad práce, na němž mohou nové OSVČ (které si podnikání zřídili a předtím byli vedeni jako nezaměstnaní) dostat až 90 000,- Kč.

Od státu můžete získat „jen“ výhodnou půjčku. Ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou je připraven projekt Záruka, jež nabízí výhodný úvěr až na 3 milióny korun. Ovšem musíte splnit mnoho kritérií.

 

[30.8.2011]
[, , , , , , , ]

Přidejte komentář