Money management v podnikání i v domácnosti

Money management neboli řízení peněz je jednou z nejdůležitějších vlastností každého obchodníka. Ovšem pozor, základy money managementu by měl mít naprosto každý. Jedná se o pár pravidel, která udělají váš život bohatší.

Pro podnikatele by měl být money management samozřejmostí i v soukromém životě, ovšem co pro ostatní? Mnoho lidí finance téměř neřeší a jen se diví, jak rychle peníze mizí. Ve většině případů to vede k jednoduchému závěru – mám malý plat, špatně mě ohodnocují… Avšak to nemusí být vždy pravda. Člověk, který si vydělává 20 000 korun měsíčně, může být mnohem bohatší, než člověk s čtyřnásobným, nebo pětinásobným platem.

Vše záleží na vašich výdajích. Pokud jedinec, který vydělává 80 000 korun měsíčně, chodí téměř denně na golf, večery tráví v luxusních restauracích a na peníze nekouká, tak může velmi snadno všechny peníze utratit. Pro mnoho lidí je to nepochopitelné, ale věřte, že jedinců s takto vysokým platem, kteří žijí od měsíce k měsíci je více než dost. Oproti tomu jiný člověk s platem 20 000 korun za měsíc si uvědomuje, kolik má peněz, kolik může utratit, kolik nechává stranou na nečekané výdaje a kolik chce za měsíc ušetřit. V konečném důsledku člověk s 20 000 měsíčně ušetří mnohem více, než jedinec s čtyřnásobným platem. Navíc i životní úroveň může být stejná (stejný dům, auto…). Nezáleží na tom, kolik vyděláváte, ale na výši vašich výdajů.

Na velmi jednoduchý money management postačí tužka a papír. Sepište si vaše výdaje, včetně částky, kterou byste chtěli šetřit. Poté ji porovnejte s vaším příjmem a výdaje zredukujte do částky příjmu. Pokud víte, že na jídlo máte x peněz, na kosmetiku y peněz, na benzín a náklady spojené s automobilem z peněz, na domácnost d peněz (nájem, elektřina, voda…) a na komunikaci (internet, telefon…) k peněz, tak se vám bude mnohem lépe hospodařit. Navíc v každém sektoru můžete ušetřit. Opravdu máte nejlevnější internet, televizi, nakupujete ve výhodném supermarketu, máte výhodnou pojistku na auto…

Zároveň byste si neměli plést neočekávané výdaje s penězi, které šetříte. Jedná se o naprosto odlišné položky. Každý by měl počítat s tím, že životnost pračky, myčky, ledničky, mikrovlnky, televize, auta, atd. je omezená. Již během funkčnosti této techniky počítejte s jejich náhradou, případně opravou. Určitou částku měsíčně nechávejte na nečekané výdaje. Šetřit můžete například na dovolenou, případně na věci, které nutné nepotřebujete.

Stejné to je i u podnikatelů, kteří již od koupě stroje šetří na nový. Cílem money managementu by měla být finanční jistota. S money managementem byste například měli bez problémů překonat ztrátu zaměstnání až po dobu půl roku (měli byste tedy dostatek času najít si novou práci).

 

[9.11.2011]
[, , , , ]

Přidejte komentář