Money management

Money management je jednou z nejzákladnějších a nejdůležitějších věcí v obchodování. Bez jeho dobré znalosti to daleko nedotáhnete a jen s velkým štěstím se udržíte "nad vodou". Money management je slovo, které z ní velmi vznešeně, ale do češtiny ho můžeme přeložit jako řízení peněz. Právě tuto činnost by měl ovládat každý z nás a měla by se vyučovat již na základních a bezpochyby na středních školách. Výhodou tohoto odvětví je, že se v lehčí a zjednodušené formě se dá ukázat na běžném životě.

Pokud chcete být v money managementu dobří, tak si zkuste napsat následující seznam. Je jedno, jestli jste obchodník nebo jednotlivec, pomůže všem. Na jeden papír si vypište všechny Vaše příjmy (čistý příjem + přídavky…). Do druhé kolonky si naopak napište všechny výdaje, které si rozdělte na nezbytné, tj. nájem, energie, služby a na každodenní potřebu, jídlo, oblečení.

Tímto jednoduchým způsobem zjistíte, jak na tom jste. Přebytečné peníze byste si měli ukládat a vytvořit si rezervu, případně za část z nich si dopřát něco navíc. Možná Vám tento způsob připadá banální a nechápete smysl tohoto článku, ale věřte, že money management smysl má. Podívejte se do svého okolí a zjistíte, že mnozí lidé žijí z výplaty na výplatu. Ke konci měsíce už téměř nemají na jídlo a počítají peníze jen tehdy, když už jim teče opravdu do bot.

Předchozí případ byl velmi jednoduchý, pojďme se podívat na složitější situaci. Pokud máte několik ztrátových měsíců a vidíte, že se Vaše rezervy blíží na nulu, co uděláte? Mnoho obchodníků začne obchodovat o to více, ale to je naprostý nesmysl. V normálním životě by to vypadalo asi takto: nevycházíte s penězi a Váš zaměstnavatel Vám ještě sníží plat. V takovém případě přece nebudete utrácet o to více, ale uskromníte se a budete se snažit toto období překonat. To stejné musíte udělat i s firmou (živností). Tzn. snížit výdaje a také se pokusit přečkat nepříznivou dobu. Je zajímavé, že situaci z každodenního života vyřešíme bez problému, ale jak se jedná o obchod, tak minimálně zaváháme.

Další velmi častý případ je, že lidé hodně investují do nejistot. Např. obchodník při svém prvním obchodu vsadí 80% na jednu věc, která téměř nemůže prodělat, ale jako naschvál se to stane a přijde o vložené peníze. Takový člověk začne říkat, jak je to nebezpečné a všechno je nespravedlivé. Proto si tento případ opět ukážeme na známé situaci. Je den, kdy dostaneme výplatu. Tato částka by nám i s rezervou měla vystačit na celý měsíc, takže je jasné, že ještě ten den nepůjdeme do obchodu a nekoupíme elektroniku v hodnotě 80% našeho platu.

Money management je základní věcí, kterou by měl znát úplně každý. Bez této znalosti se neobejdete v zaměstnání a ani v obyčejném životě. Zkuste si udělat jednoduchou tabulku a uvidíte, že najednou budete mít k dispozici více financí.

[8.2.2011]
[, , , ]

Přidejte komentář