Tablety – Android vs. iOS

V současné době si největší část trhu ukrajují tablety s operačním systémem Android a iOS. Ve hře je samozřejmě i Windows a webOS, který se pokusí oživit firma Hewlett Packard. Zjistili jsme, jaké jsou hlavní výhody a nevýhody operačních systémů určených tabletům.

Windows i webOS jsou v současné době v menšině. Avšak rozhodně je nebudeme odepisovat. V příštím roce bychom se měli dočkat příchodu mnoha tabletů právě s jedním z těchto dvou operačních systému. Byla by chyba je označit „za mrtvé“. Avšak v současné době je mnohem zajímavější Android a iOS.

Android můžeme nalézt v mnoha přístrojích, kdežto iOS patří jen Applu (konkrétně iPadu). Pokud si myslíte, že je to pro Apple omezující, tak se mýlíte. Apple se na této jedinečnosti zakládá, tvrdí, že dokonalý hardware musí být doplněn dokonalým softwarem a tato souhra nikdy nebudete fungovat, pokud tyto dvě položky nebudou vyvíjena jedna pro druhou (u Androidu tomu tak není a v mnoha zařízeních musel být os upraven – systém se zbytečně zatížil). Navíc aplikací pro iOS je mnohem více, než aplikací pro Android.

Jak již bylo zmíněno první a hlavní výhodou iOS je optimalizace hardwaru a softwaru. U iPadu (iOS) se vám nestane, že si stáhnete hru, které bude oříznutá, nebo celkově graficky špatná, protože vše je navrhováni přímo pro iPad (případně iPhone, který má stejný operační systém). U Androidu velmi často narazíte na neoptimalizované hry.

Výhodou Androidu je jednoduchý přístup k souborům. Stačí jen připojit tablet pomocí kabelu a v počítači se zobrazí externí disk, na kterém najdete všechny dokumenty. V případě iOS musíte vlastnit aplikaci iTunes, pomocí které tablet synchronizujete. Apple je v tomto ohledu zbytečně složitý. Avšak v samotném ovládání tabletu je mnohem jednodušší než Android.

Android nabízí jednoduchý přístup k dokumentům, a proto by ho měl volit každý, kdo chce na tabletu jen pracovat. Operační systém Applu je vhodnější pro hraní her a zábavu. Avšak i práci zvládá velmi dobře, ale budete muset překousnout složitější synchronizaci. Pro příznivce Applu to není problém.

 

[29.11.2011]
[, , , , , , , ]

Přidejte komentář