Prodáváte věci na Aukru a v online bazarech? Hrozí Vám pokuta

Prodej věcí v různých internetových bazarech a na Aukru živí mnoho lidí, někteří to mají jako přivýdělek a někteří zase jako hlavní příjem. Tento způsob prodávání je bez živnosti a prodávající si může přijít i na velmi slušné peníze, to ovšem vadí finančnímu úřadu. Díky tomuto způsobu přivýdělku přijde stát o daně, a proto se začalo toto prodávání přísně kontrolovat.

Podnikání je definováno jako soustavná činnost vykonávaná za účelem zisku, jestliže si dotyčný prodejem věcí v bazarech vydělává pravidelně, tak může dostat nejenom tučnou pokutu, ale může jít i k soudu. V současnosti jsou nejvíce kontrolovány ženy na mateřské dovolené, které si přivydělávají prodejem drobných věcí a lidé bez příjmu.

Na celou situaci se pohlíží jinak když má prodávající stálý příjem a prodeje jsou pouze občasné. Jestliže je ovšem prodávající nezaměstnaný nebo dokonce pobírá nějakou podporu či dávku, tak se mu prodej věcí může započítat do příjmu a tím pádem ho ho může úřad obvinit z podvodu. Dotyčný by pak musel vrátit veškeré peníze, které od úřadů dostal za dobu neschopnosti či nezaměstnanosti a navíc by čelil soudu za porušení zákona.

Finanční úřad je nekompromisní a poslední dobou se soustředí na Aukro a na drobné bazary. Jestliže má dotyčný velké portfolio prodávaných věcí na těchto serverech a není podnikatel, tak je vhodné ho razantně zredukovat a minimálně si změnit profil. Profily uživatelů bohužel nepodléhají žádnému utajení a úřady si mohou zkontrolovat podle jména a adresy téměř každého.

Dokonce i kvalitní byznys, který nebyl daněn se nyní může proměnit v noční můru. Je třeba postupovat velmi opatrně a na inzertní servery umísťovat pouze rozumné množství zboží. Výjimkou nejsou dokonce ani starožitnosti nebo staré oblečení. Úřady se snaží hledat jakoukoliv skulinku, která by je mohla dovést až k prodávajícímu, je třeba být velmi obezřetný. Situace je aktuální a týká se všech prodávajících.

[8.7.2012]
[, , , , , ]

Komentáře

  • Dacík Martin ml. napsal:

    Kam má ale člověk dát své sbírky, například známek, mincí nebo bankovek, když je nemá ověřené, ale chce je prodat za účelem občasného zisku?
    To má člověk ty věci vyhodit – vyhodíte i peníze za položky, když jste je kupovali, např. 50000,-. Z mé strany jde pouze o lokální přivýdělek, nikoli pro stálou živnost – jsem tedy také souzen za to, když prodám někomu sbírku známek nebo ne?

Přidejte komentář