Povinnost zimních pneumatik 2011

Žádný občan včetně podnikatelů by neměl zapomenout přezout své auto z letního na zimní obutí. Zákon o povinné zimní výbavě se dočkal novelizace a pro letošní zimu platí zcela nová pravidla. Pojďme se na ně podívat.

Pokud jste spoléhali na značky a chtěli jste přezout až ke konci listopadu, tak vás zklamu. Od 1. listopadu do 31. března bude povinná zimní výbava = zimní pneumatiky o minimální hloubce dezénu 4 mm na všech čtyřech kolech (pro automobily do 3,5 t) nezbytné za těchto podmínek:
– na komunikaci se nachází souvislá vrstva sněhu, led, nebo námraza
–  vzhledem k povětrnostním podmínkám by mohla nastat výše zmíněná situace, řidič by měl
sledovat předpověď počasí

Pro řidiče to znamená jediné, na letních pneumatikách lze jezdit jen za teplých dní (15 stupňů) a to pouze v úsecích, kde nenalezneme značku – povinná zimní výbava. Samozřejmě mnoho případů bude záležet na posouzení policisty, ovšem to může být neobjektivní, protože zákon přesně neurčuje okolnosti, za nichž jsou zimní pneumatiky nutné. Nalezneme tak velmi široký rozptyl počasí, kde je to „na hraně“.

Minulý rok byly zimní pneumatiky povinné od 1. listopadu do 31. března jen v úsecích označených dopravní značkou zimní výbava. Bohužel to je již za námi. Všichni řidiči by měli mít 1. listopadu přezuto na zimní pneu, jinak je čeká pokuta až 2 000 korun a ztráta jednoho bodu. Je otázkou, jak se policie postaví k novému znění zákona. Například jízda na suché vozovce v -3 stupních celsia. Z jednoho pohledu stačí letní pneumatiky, ovšem teplota je již velmi nízká a řidič by měl očekávat zhoršení stavu a sněžení. Objektivní posouzení je velmi těžké.

Na závěr připomeneme, že automobily převyšující hmotnost 3,5 tuny musí mít pneu o minimální hloubce 6 mm. Zimní pneumatiky lze nahradit sněhovými řetězy.

Tuto zimu musíte mít zimní pneumatiky ve výše zmíněných případech. Povinnost jezdit na zimních i ve 20 stupních stále platí na místech označených značkou zimní výbava a to od 1. listopadu do 31. března.

 

[16.10.2011]
[, ]

Komentáře

Přidejte komentář