Povinné zimní pneumatiky 2013

V roce 2011 přišla novelizace zákona o povinné zimní výbavě. O této změně jsme se zmínily zde na webu a vyšel tak článek Povinnost zimních pneumatik 2011. Jedná se o jeden z článků, který je zde na webu nejvíce čtený a hledaný, takže jsem se rozhod, že jej aktualizuji a vlastně zopakuji pro rok 2013.

 

Co nám tedy zákon říká?

Zákon 361/2000 sb. O provozu na pozemních komunikacích, ukládá povinnost mít na motorovém vozidlu, které má čtyři a více kol a je určené k přepravě osob či nákladu (motorek se to tedy netýká), obuté zimní pneumatiky. A to v případě, že je datum mezi 1. listopadem a 31. březnem a zároveň na pozemní komunikaci se nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy, může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Jak se k tomu staví odborníci?

Není tedy nutné přezouvat hned 1. 11., když je venku teplota vysoce nad nulou a stejně tak je možné přezout na letní klidně týden, dva před koncem zimního období, když předpověď počasí bude příznivá. Pokud jste velmi sváteční řidiči a víte, že jezdíte autem jen kolem Brna a bude vám jedno, zda pro velký nákup pojedete v pondělí nebo v pátek, pak nemusíte přezouvat vůbec. Pokud ovšem opravdu počkáte, až cestáři silnici uklidí a pojedete tak, abyste se vyhnuli i ranním námrazám.

Mgr. Stanislav Huml, dopravní expert

 

Pozor na hloubku dezénu zimních pneumatik

Zákon dále ukládá hloubku dezénu zimních pneumatik minimálně 4mm a u vozidel nad 3.5t to je 6mm. Tento zákon se však nevztahuje na rezervu, tu je tedy možné mít letní v případě nouzového dojetí.

Značka Zimní výbava stále platí

V roce 2008 byla uvedena značka Zimní výbava, která platí i dnes. Tato značka označuje úseky kde je od 1. listopadu do 30. dubna nutné mít zimní pneumatiky. Na těchto místech, je nutné mít zimní pneumatiky i v případě že bude venku třeba 15 stupňů a na vozovce nebude sníh. Prostě za každých podmínek.

Co nás čeká v případě porušení zákona?

Za porušení povinnosti použít za stanovených podmínek zimní pneumatiky mohou policisté řidiči uložit v blokovém řízení pokutu do 2000 korun. Pokud by další jízdou na nevyhovujících pneumatikách mohlo dojít k ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, jsou policisté navíc oprávnění zakázat řidiči další jízdu.

Web Policie ČR

Pojišťovna nemusí škodu způsobenou na letních pneumatikách proplatit

Pro ty, kteří si myslí, že přezouvat nebudou a přitom budou jezdit stále a za jakýchkoliv podmínek jedno varování. Pojišťovny se budou legitimně zajímat o stav pneumatik při všech dopravních nehodách v zimním období. Krácení plnění za vzniklou škodu bude pak zcela legální a v souladu s pojistnými podmínkami.

Mgr. Stanislav Huml, dopravní expert

 

[21.11.2013]
[, , , ]

Přidejte komentář